Półkolonie młodego odkrywcy
Warto być ciekawym tego świata! Śmiało potwierdzą to uczestnicy półkolonii "Młodego odkrywcy", które odbyły się przy prawdziwej zimowej aurze.
Na ten czas Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku we współpracy z Serockimi Inwestycjami Samorządowymi na bazie Szkoły Podstawowej w Serocku przygotowały wiele atrakcji dla dzieci z klas I-IV.
Warsztaty teatralne pozwoliły dzieciom przełamać pierwsze lody i nawiązać kontakt między rówieśnikami. Trochę ruchu zapewniły zajęcia sportowe z Instruktorem z SiS sp. z o. o., a także zajęcia taneczne Break Dance oraz zajęcia z elementami akrobatyki.
Podczas półkolonii odbyły się warsztaty chemiczne i fizyczne z wykorzystaniem doświadczeń, eksperymentów i demonstracji naukowych. Bawiliśmy nauką i uczyliśmy przez zabawę na warsztatach pt. "Wściekły azot", otrzymując porcję wiedzy o cieczach ”Światło na smyczy", czyli wiadomości o świetle, promieniach, soczewkach i kolorach. "Archimedes na taczkach" poznanie środka ciężkości, grawitacji i świetna zabawa z konstruowaniem katapulty.
Odbyły się warsztaty inżynieryjno- konstruktorskie z klockami Lego oraz warsztaty kodowania z serockimi bibliotekarzami. Podczas zajęć plastycznych nie zabrakło zimowych inspiracji, dzieci wykonały m.in. śnieżne pejzaże, poznały tajemnice Arktyki i ulepiły jej mieszkańców z plasteliny oraz wykonały cukrową konstrukcje igloo. Wykonały własnoręcznie paczki prezentowe dla Babci i Dziadka, w których znalazły się eko-ramka na zdjęcia, mydełko oraz laurka.
Odbyły się także warsztaty kulinarne, podczas których wyciskaliśmy zdrowe soki, a także wypiekaliśmy coś dla łasuchów - gofry pod śniegową pierzynką i kompozycją posypek i owoców.
Gościliśmy przedstawicieli Koła nr 6 Warszawa-Wola Okręgu mazowieckiego PZW w Warszawie oraz sekcję wędkarska z Serocka. Wędkarze opowiedzieli swoim hobby i o ciekawostkach z nimi związanych. Dowiedzieliśmy się, że świadome wędkarstwo uczy nas zrozumieć i poznać przyrodę, a tym samym lepiej ją chronić. Dzieci po spotkaniu otrzymały poradniki młodego wędkarza oraz upominki.
W trakcie półkolonii nie zabrakło śniegowych atrakcji, lepienia bałwanów, śnieżnych bitew, jazdy na sankach i "jabłuszkach". Zakończyliśmy je w dobrych nastrojach podczas wręczenia dyplomów i nagród za udział we wspólnej zabawie.
Dziękujemy wszystkim za wspólnie spędzony czas i do zobaczenia podczas akcji lato w mieście.
Półkolonie młodego odkrywcy - galeria
"IREK GŁYK VIBES EXPRESSION"
Cykl koncertów „Muzyczny Podwieczorek” w nowym roku rozpoczęliśmy od rozrywkowego brzmienia, które zapewnił duet świetnych muzyków. Irek Głyk - wibrafonista, perkusista, kompozytor, aranżer, zaprezentował nam utwory z najnowszej, autorskiej płyty "IREK GŁYK VIBES EXPRESSION". Towarzyszył mu pianista i kompozytor Piotr Matusik.
Rozstrzygnięto Gminny Konkurs Plastyczny "Laurka dla Babci i Dziadka"
Gminny Konkurs Plastyczny "Laurka dla Babci i Dziadka" rozstrzygnięty
W dniu dzisiejszym 21.01.21 r. rozstrzygnięto Gminny Konkurs Plastyczny „Magia Świąt Bożego Narodzenia” ONLINE organizowany przez Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku.
Dzieci podzielona na dwie kategorie kategoria, klasy I- III - laurka bez życzeń w środku,
klasy IV- VIII – laurka z życzeniami. Na konkurs nadesłano 31 prac.
Jury w składzie:
przewodniczący jury – Kinga Wilusz (malarka)
członek jury – Hanna Strzałkowska (malarka, poetka)
członek jury – Maria Wal (członek Serockiej Rady Seniorów)
czonek Jury - Eugeniusz Gołaś (członek Serockiej Rady Seniorów)
po dokładnym obejrzeniu prac i biorąc pod uwagę regulamin konkursu postanowiło przyznać nagrody następującym wykonawcom prac,
w kategorii:
Szkoła podstawowa, kl. I – III
I miejsce - Oliwia Janulewicz, 7 lat, Szkoła Podstawowa w Serocku
II miejsce - Jakub Skura, 8 lat, Gąsiorowo, Szkoła Podstawowa w Popowie Kościelnym
III miejsce - Karolina Moczydłowska, 9 lat, Szkoła Podstawowa w Serocku
wyróżnienie - Zuzanna Zwierzyńska, 8 lat, Szkoła Podstawowa w Jadwisinie
wyróżnienie - Kaja Gramburg, 10 lat, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Kiełpińskiej
wyróżnienie - Eryk Buratowski, 9 lat, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Kiełpińskiej
Szkoła podstawowa, kl. IV-VIII
I miejsce - Marcelina Janulewicz, 12 lat, Szkoła Podstawowa w Serocku
II miejsce - Amelia Jadacka, 12 lat, Szkoła Podstawowa w Serocku
III miejsce - Damian Kalinowski, 11 lat, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Kiełpińskiej
wyróżnienie – Kuba Filpiuk, 11 lat, Wierzbica, Szkoła Podstawowa w Pułtusku
wyróżnienie – Emilia Winnicka, 11 lat, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Kiełpińskiej
Na tym protokół zakończono
Dyplomy oraz nagrody można odbierać w Centrum Kultury i Czytelnictwa (od godz. 14.00) od dnia 22 do 29 stycznia.
Nagrodzone Prace, Kategoria, klasy I-III
Nagrodzone Prace, Kategoria, klasy IV-VIII
Prace dzieci i młodzieży nadesłane na konkurs
Koncert z cyklu Muzyczny Podwieczorek na żywo i online
14 lutego w ramach cyklu koncertów „Muzyczny Podwieczorek” w sali widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbył się pierwszy w tym roku koncert z udziałem publiczności.
Free Accordions - trio młodych wirtuozów akordeonu - instrumentu o wielkiej klasie, niebywałej tradycji i jak przekonała się publiczność o niesłychanym spectrum możliwości dźwiękowych.
Martyna Chojnacka, Piotr Tomala i Paweł Ściebor to jedni z najwybitniejszych akordeonistów młodego pokolenia w Polsce. Pokazali jak można czarować akordeonem.
Usłyszeliśmy utwory z szerokiego wachlarza od muzyki ludowej, klasycznej po rozrywkową. m.in. utwory takie jak „Pierwszy dzień wiosny” P. Baranka, „Tango pour Claude” G. Galiano , suitę orkiestrową „Moja matka gęś” M. Ravela, „Fleet” K. Wróblewskiego, utwór tradycyjny „Ajde Jano” oraz „Rondo Capriccioso” W. Zołotariewa.
Koncert wykonaniu tak dobrych muzyków, nieobliczalne brzmienie akordeonu oraz niezwykłe efekty sonorystyczne zapewniły rzadko już spotykany , trzymający w napięciu klimat koncertu.
Cykl koncertów Muzyczny Podwieczorek odbywa się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Serock oraz Starosty Legionowskiego.Organizatorami koncertów jest Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku oraz Stowarzyszenie Instytut Muzyki Dawnej.
Zapraszamy na kolejny Muzyczny Podwieczorek dedykowany dla Pań już 14 marca.
Spotkanie z reżyserem Pawłem Łozińskim
GMINNY KONKURS PLASTYCZNY
Do pracy należy dołączyć kartkę z danymi uczestnika konkursu: imię, nazwisko, wiek miejscowość
Pozostałe dane i zgody uzupełniamy na karcie elektronicznej link: https://forms.gle/EeorcFnQwgJRnCTs8
Koncert charytatywny „DOMOWE GRANIE dla STASZKA i MAGDY”
Dzisiejszego wieczoru byliśmy świadkami pięknej postawy społecznej i dobrego serca.
Nieszczęście ludzkie w dzisiejszym świecie nie zawsze wyzwala chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.
Dzisiaj był ku temu dobry powód :)
Dzięki zaangażowaniu naszych dzisiejszych artystów z „Teatru Elżbiety Zapendowskiej”, podopiecznych CKiCZ w Serocku, mogliśmy zatrzymać się na chwilę, wsłuchać w potrzeby innych i okazać odrobinę szlachetności.
Koncert charytatywny „DOMOWE GRANIE dla STASZKA i MAGDY” pełen pięknego śpiewu, życzliwości ale i wzruszeń mógł wyzwolić jedynie dobro i natchnąć nas do czynienia go jeszcze więcej…
Dziękujemy za Państwa obecność na sali jak i podczas transmisji online.
Pragniemy przypomnieć, iż nadal trwa zrzutka dla rodziny z gminy Zatory:
Liczymy na Waszą pomoc
Koncert charytatywny „2 DOMOWE GRANIE dla Pani Bożenki i jej czwórki dzieci
Do pomocy potrzebującym nie trzeba mocno zachęcać, a na pewno nie najmłodszych.
Podopieczni Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku zagrali dziś przepiękny instrumentalny koncert charytatywny dla Pani Bożeny i jej czwórki dzieci, którzy niespełna miesiąc temu w wyniku pożaru stracili dom nad głową. Trzeba przyznać, koncert był naprawdę na wspaniałym poziomie.
Dziękujemy instruktorom: Marzenie Pietkiewicz, Lucynie Dąbrowskiej, Aleksandrowi Kabacińskiemu, Michałowi Jungowi za tak piękne przygotowanie swoich podopiecznych. Koncert zakończył Pan Bartłomiej Szymborski (instruktor gry na skrzypcach) suitą wiolonczelową J.S. Bacha wykonaną na altówce. Dziękujemy wszystkim za okazane serca i wsparcie oraz przybycie na koncert.
Koncert był poświęcony pogorzelcom z miejscowości Ciski w Gminie Zatory. Jeśli macie możliwość pomóc to wejdźcie na https://zrzutka.pl/rx9kk5
Rodzina kolejny raz doświadczyła straty. Niespełna trzy miesiące temu zmarł mąż Pani Bożeny, zostawiając ją z czworgiem dzieci. Niestety własnymi zasobami, rodzina nie jest w stanie odbudować swojego domu. Liczy się każda, nawet najmniejsza pomoc.
UWAGA! ZMIANA!
W związku z zaostrzeniem zasad bezpieczeństwa na terenie województwa mazowieckiego od 15 marca do 28 marca przedstawiamy zmiany w funkcjonowaniu Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku:
- Biblioteka Miejska w Serocku wprowadza ograniczony dostęp dla czytelników. Więcej informacji na stronie: https://www.kultura.serock.pl/1753,biblioteka . Zgodnie z rekomendacją Biblioteki Narodowej.
- Zajęcia indywidualne będą się odbywać w systemie hybrydowym. Prosimy o kontakt z sekretariatem CKiCZ tel. 22 782 80 70.
- Planowane na 21 marca br. spotkanie z Grzegorzem Halama zostaje przeniesione na 9 maja br.
Muzyczny Podwieczorek „Kobieta niejedno ma imię”
W niedzielne popołudnie, 14 marca br. odbył się kolejny koncert z cyklu „Muzyczny Podwieczorek”.
Tym razem artyści dedykowali swój występ Paniom z racji niedawnego święta Dnia Kobiet.
Podczas koncertu „Kobieta niejedno ma imię” usłyszeliśmy zróżnicowany program, okraszony nutą humoru i zabawnymi anegdotami z życia kompozytorów m.in. F.Chopina, L.V. Beethovena.
Dla serockiej publiczności zaśpiewała sopranem Justyna Kantorowicz, a na fortepianie zagrał Michał Jung.
Koncert jest dostępny na facebooku: Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, Urzędu Miasta i Gminy Serock oraz Powiatu Legionowskiego.
Życzymy miłego słuchania.
https://www.facebook.com/253969114690557/videos/1167999387020201
Gminny Konkurs Plastyczny "Wiosna przyjdzie i tak" rozstrzygnięty
W dniu 19.03.2021 r. rozstrzygnięto Gminny Konkurs Plastyczny „Wiosna przyjdzie i tak”
Do konkursu nadesłano 57 prac z terenu Miasta i Gminy Serock.
Jury w składzie:
- Magdalena Dołęgowska – artysta plastyk.
- Barbara Tomczak - dyrektor Samorządowego Przedszkola im. Krasnala Hałabały w Serocku
- Beata Bednarz - bibliotekarz Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku
oceniało: pomysłowość i oryginalność ujęcia tematu, estetykę pracy i staranność wykonania, samodzielność, ogólne wrażenie artystyczne.
Po dokładnym obejrzeniu prac i uwzględnieniu regulaminu konkursu postanowiło przyznać nagrody następującym wykonawcom prac w kategoriach:
SP kl. 0-III
I miejsce – SANDRA NYGA, 10 lat, kl. III, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Serocku
II miejsce - MIŁOSZ KWIATKOWSKI, 7 lat, kl. I, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Serocku
III miejsce – OLIMPIA SUSKA, 7 lat, kl. I, Szkoła Podstawowa im. Witolda Zglenickiego w Woli Kiełpińskiej
Wyróżnienie
ALINA SIKORSKA, 7 lat, kl. I, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Serocku
KAROLINA PALACZ, 10 lat, kl. III, Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Zegrzu
SP kl. IV-VIII
I miejsce – AMELIA WIĘCH, 12 lat, kl. VI, Szkoła Podstawowa im. Witolda Zglenickiego w Woli Kiełpińskiej
II miejsce - MARCEL STOLARSKI, 10 lat, kl. IV, Szkoła Podstawowa im. Witolda Zglenickiego w Woli Kiełpińskiej
III miejsce – ZUZANNA MAKOWSKA, 12 lat, kl. VI. Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Serocku
Wyróżnienie
ZUZANNA MULIK, 12 lat, kl. VII, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Serocku
URSZULA PRZYBYLSKA, 11 lat, kl. IV, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Serocku
BIANKA GŁOWACZ, 13 lat, kl. VII, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Serocku
JULIA MARTYNIUK, 12, lat, kl. VII, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Serocku
młodzież, dorośli, seniorzy
I miejsce – AGNIESZKA KOBYŁECKA, 40 lat, Ludwinowo Zegrzyńskie
II miejsce - PAULINA RENIEWICZ, 31 lat, Jadwisin
III miejsce – ANNA MOCZYDŁOWSKA, 30 lat, Serock
Wyróżnienie
HONORATA NOWAK, 55 lat, Serock,
W sobotę 20 marca zapraszamy na wystawe plenerową przed CKiCz w Serocku.
Dyplomy i nagrody można odbierać od 22 marca po godz. 12:00. tel. 22 782 80 70.
"Wiosna przyjdzie i tak" Festiwal kwiatów przed CKiCz
"Wiosna przyszła i tak". Dziś 20 marca w pierwszy dzień astronomicznej wiosny zapraszamy przed Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku na festiwal kwiatów. Wyjdźcie na spacer. Słoneczna pogoda, piękna wystawa pokonkursowa i śpiew ptaków tylko w Serocku.??????????????? Jeśli Wy też znajdziecie wiosnę w Serocku, umieśćcie zdjęcia pod postem na naszym facebooku https://www.facebook.com/Centrum-Kultury-i-Czytelnictwa-w-Serocku-253969114690557 ??????
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 !!
Konkurs Recytatorski Warszawska Syrenka
W dniu 26.03.2021 r. w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku rozstrzygnięto Gminne Eliminacje 44. Konkursu Recytatorskiego WARSZAWSKA SYRENKA w trybie ONLINE.
Komisja w składzie:
- Betina Dubiel – przewodnicząca Jury
- Paulina Reniewicz - członek Jury
- Beata Bednarz – członek Jury
po przesłuchaniu nadesłanych nagrań uczestników, Jury wyłoniło po dwóch laureatów w trzech kategoriach wiekowych, którzy będą reprezentować gminę w eliminacjach powiatowych.
Laureaci (kategoria kl. 0 – III)
- Musiał Oliwia kl. II – Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Serocku
- Syper Izabela kl. I - Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Serocku
Laureaci (kategoria kl. IV - VI)
- Wesołowski Wojciech kl. IV - Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Serocku
- Wiadrowski Michał kl. VI - Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Serocku
Laureat (kategoria kl. VII - VIII)
- Pszczoła Szymon kl. VIII – Szkoła Podstawowa im. J. Szaniawskiego w Jadwisinie
- Głowacz Bianka kl. VII - Szkoła Podstawowa im. M. Kopernika w Serocku
Ponadto Jury wyróżniło:
Kategoria kl. 0 – III:
Daria Gago kl. III - Szkoła Podstawowa im. J. Szaniawskiego w Jadwisinie
Kategoria k. IV – VI:
Kaczyńska Julia kl. V – Szkoła Podstawowa im. W. Zglenickiego w Woli Kiełpińskiej
Serdecznie gratulujemy!
Komisja konkursowa zapraszam Laureatów na konsultacje na platformie Zoom we wtorek 30 marca o godzinie 18:30.
Prosimy o kontakt w tej sprawie z sekretariatem CKiCZ: 22 782 80 70
KONCERT PASYJNY STABAT MATER
Wesołego Alleluja!
Gminny Konkurs Plastyczny "Wesoła Wielkanoc" rozstrzygnięty
W dniu 01.04.2021 r. rozstrzygnięto Gminny Konkurs Plastyczny „Wesoła Wielkanoc”
Do konkursu nadesłano 61 prac z terenu Miasta i Gminy Serock.
Jury w składzie:
- Aleksandra Łukaszewska – artysta plastyk,
- Kinga Wilusz – artysta plastyk, Kierownik Klubu CSŁiI w Zegrzu
- Beata Roszkowska – Kierownik Referatu Komunikacji Społecznej Urząd Miasta i Gminy w Serocku
oceniało: samodzielność wykonania, pomysłowość, estetyka i wkład twórczy.
Po dokładnym obejrzeniu prac i uwzględnieniu regulaminu konkursu postanowiło przyznać nagrody następującym wykonawcom prac w kategoriach:
Kategoria – przedszkole
I miejsce - MAKSYMILIAN KWIATKOWSKI, 5 lat, Samorządowe Przedszkole im. Krasnala Hałabały w Serocku
II miejsce - JAKUB MAŃKOWSKI, 4 lata, Samorządowe Przedszkole im. Krasnala Hałabały w Serocku
III miejsce - MIESZKO KSIĄŻYK, 3 lata, Samorządowe Przedszkole im. Krasnala Hałabały w Serocku
Kategoria - uczniowie SP klas 0-III
I miejsce - JULIA ŚLAZIŃSKA, 8 lat, kl. II, Szkoła Podstawowa im. Witolda Zglenickiego w Woli Kiełpińskiej
II miejsce - JULIA TARNOWSKA, 9 lat, kl. II, Szkoła Podstawowa im. Witolda Zglenickiego w Woli Kiełpińskiej
III miejsce - HUBERT KACZMARCZYK, 8 lat, kl. II C, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Serocku
wyróżnienia
KAROL MAŃKOWSKI, 7 lat, kl. I, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Serocku
DOMINIKA KOPCZYŃSKA, 10 lat, kl. III, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Serocku
KUBA MAJEWSKI,10 lat, kl. III, Szkoła Podstawowa im. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie
Kategoria - uczniowie SP klas IV-VI
I miejsce - AMELIA JADACKA,11 lat, kl. VI, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Serocku
II miejsce - PATRYK KOBYŁECKI,12 lat, kl. VI, Szkoła Podstawowa im. Witolda Zglenickiego w Woli Kiełpińskiej
III miejsce - MARCEL STOLARSKI,10 lat, kl. IV, Szkoła Podstawowa im. Witolda Zglenickiego w Woli Kiełpińskiej
wyróżnienia
AMELIA WIĘCH,12 lat, kl. VI, Szkoła Podstawowa im. Witolda Zglenickiego w Woli Kiełpińskiej
MARCEL CIRUK, 10 lat, kl. IV, Szkoła Podstawowa im. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie
Kategoria - uczniowie SP klas VII – VIII, szkoły ponadpodstawowe
I miejsce - ANNA KRAJEWSKA,14 lat, kl. VIII, Szkoła Podstawowa im. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie
II miejsce - DOMINIK PALACZ, 13 lat, kl. VII, Szkoła Podstawowa im. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie
III miejsce - FILIP LESZKO, 14 lat, kl. VII, Szkoła Podstawowa im. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie
wyróżnienie - FRANCISZEK MIODUSZEWSKI, 13 lat, kl. VII, Szkoła Podstawowa im. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie
Kategoria - rodzinna (dzieci wraz z opiekunami)
I miejsce - SANDRA,DANUTA NYGA,10 lat, 43 lata - Karolino
II miejsce - ERYK, PATRYK, AGNIESZKA KOBYŁECCY, 9 lat,12 lat, 40 lat, Ludwinowo Zegrzyńskie
III miejsce - MIESZKO,TYMOTEUSZ, KATARZYNA KSIĄŻYK, 3 lata, 9 lat, 37 lat, Serock
wyróżnienie - ALICJA, IWONA, ARKADIUSZ ZIÓŁKOWSCY, 13 lat ,41 lat,40 lat, Karolino
Dyplomy i nagrody można odbierać pon. - pt. w godz. 8- 16:00
Wystawę prac można podziwiać w oknach Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku :)
Koncert Wiosenny w ramach Muzycznego Podwieczorku.
Lemowskie konstelacje/instalacje - nabór na warsztaty
Interesuje Cię sztuka w różnych jej odmianach – literatura, teatr, taniec, muzyka, plastyka, film? Masz ochotę na artystyczny międzygalaktyczny eksperyment?
Czujesz sympatię do lemowskich bohaterów – marzycielskie roboty, cybermistyków, genialnych wynalazców, filozofów o nieograniczonej wyobraźni, nieustraszonych badaczy i dzielnych międzyplanetarnych podróżników? Może dopiero chcesz ich poznać...
Wyrusz z nami w kosmiczną odyseję inspirowaną niezwykłą twórczością Stanisława Lema!
Do 7 maja 2021 r. do godz. 16.00 przyślij podpisaną kartę zgłoszeniową na adres lem@pik.legionowski.pl
Na grupę ochotników czeka siedem „kosmicznych” warsztatów:
08.05.2021 r., godz. 11.00-16.00, Warsztat teatralno-biblioteczny „Pamiętnik znaleziony w wannie”, prowadzenie: Betina Dubiel, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a): Na podstawie wyszukanych w zasobach biblioteki cytatów z książek Lema, wykorzystując różne techniki teatralne, dramy, języka migowego, uczestnicy warsztatów spróbują stworzyć rodzaj kosmiczno-teatralno-literackiego chóru, przetwarzającego myśl Lema na nowo.
15.05.2021 r., godz. 11.00-16.00, Warsztat plastyczno-rzeźbiarski „Powrót z gwiazd”, prowadzenie: Grzegorz Wajda, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a): Tworzenie wielkoformatowych ambalaży i asamblaży w oparciu o wybrane fragmenty z twórczości Lema (z użyciem folii, kartonów, papierów, drutów i innych materiałów zaproponowanych przez uczestników). Podążając za główną osią fabuły „Powrotu z gwiazd", uczestnicy postarają się odpowiedzieć na pytanie: czym dla mnie jest miejsce, z którego pochodzę, w którym żyję? Twórczość S. Lema zostanie tu skonfrontowana z twórczością T. Kantora.
22.05.2021 r., godz. 11.00-16.00, Warsztat filmowy „Wizja lokalna”, prowadzenie: Andrzej Wysocki, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a): Uczestnicy będą pracować z filmami, które wcześniej nakręcili telefonami. Tematyka oscyluje wokół cytatów z twórczości Lema. Ideą jest stworzenie jednego, wspólnego, oryginalnego dzieła, swoistego kolażu filmowego, który będzie stanowić oprawę filmową finałowego widowiska.
23.05.2021 r., godz. 11.00-16.00, Warsztat tworzenia animacji „Powrót z gwiazd II”, prowadzenie: Andrzej Wysocki, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a): Tworzenie animacji na bazie powstałych podczas wcześniejszych warsztatów dzieł wizualnych (asamblaży i ambalaży). Będzie to połączenie trzech różnych gatunków wyrazu artystycznego: literatury, plastyki i filmu (technika animacji poklatkowej).
29.05.2021 r., godz. 11.00-16.00, Warsztat dźwiękowy „Summa technologiae”, prowadzenie: Natalia Tchoń, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a): tworzenie udźwiękowienia powstałych wcześniej animacji oraz utworów interpretujących wybrany fragment z twórczości Lema (miksowanie, przetwarzanie dźwięków). Do stworzenia dźwięków będą używane przedmioty codziennego użytku.
19.06 i 20.06.2021 r., godz. 11.00-17.00, Warsztat taneczno-ruchowy „Filozofia przypadku” (dwudniowy, 2x6 h), prowadzenie: Janusz Szymański, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie (ul. Kościuszki 8a) i plaża w Serocku: Podczas tych warsztatów uczestnicy poznają siłę wyrazu ruchu i tańca współczesnego. W efekcie powstaną trzy etiudy choreograficzne inspirowane twórczością Lema.
25.06.2021 r., godz. 11.00-19.00, Warsztat reżysersko-sceniczny „Czas nieutracony”, prowadzenie: Betina Dubiel, plaża w Serocku: połączenie wszystkich elementów powstałych na wcześniejszych warsztatach i stworzenie lemowskiej konstelacji/instalacji.
Zwieńczeniem warsztatów będzie futurystyczne widowisko – performance „Lemowskie konstelacje/instalacje”, zaprezentowane w lipcową noc w kosmicznej scenerii serockiej plaży!
Jeśli czujesz, że to może być coś dla Ciebie – zgłoś się! Do 7 maja 2021 r. do godz. 16.00 przyślij podpisaną kartę zgłoszeniową na adres lem@pik.legionowski.pl (Przed wysłaniem maila należy zapoznać się z informacjami o ochronie danych osobowych w zakładce O NAS: https://pik.legionowski.pl/m-onas/m-pik/informacja-rodo.html).
W warsztatach mogą uczestniczyć uczniowie i uczennice szkół ponadpodstawowych, mieszkający na terenie powiatu legionowskiego.
W przypadku zagrożenia epidemicznego prawie wszystkie warsztaty mogą być zrealizowane w formule online na platformie ZOOM, a premiera widowiska może się odbyć bez udziału publiczności.
Organizator: Powiatowa Instytucja Kultury w Legionowie
Partnerzy: Powiat Legionowski, Miasto i Gmina Serock, Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie, Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Lema w Stanisławowie Pierwszym, Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
78. Rocznica Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim
„Nakręceni” dla IGI
pod takim hasłem trwa akcja charytatywna zorganizowana z myślą o 2,5 letniej Idze Izenberg
z Popowa Kościelnego, która choruje na nowotwór złośliwy gałki ocznej.
Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku
przyłącza się do akcji "Nakręceni dla Igi".
Akcja polega na zbieraniu
nakrętek po napojach.
Nakrętki można dostarczać
do 25 czerwca CKiCz w Serocku od pon.
do pt. w godz. 8.00-16.00.
Iga Izenberg to maleńka mieszkanka Popowa Kościelnego (gmina Somianka, powiat wyszkowski), u której zdiagnozowano siatkówczaka - nowotwór gałki ocznej. Od momentu diagnozy rozpoczęła się walka o uratowanie wzroku i życia Igi. Niestety okazało się, że guz jest bardzo duży. Naciekał na nerw wzrokowy i przednią ścianę gałki ocznej. Dziewczynka przeszła operację amputacji oczka.
To jednak nie koniec walki o zdrowie dziecka. Nie ma oczka, dlatego - by czaszka rosła prawidłowo i nie uszkodziła mózgu - Igusia będzie potrzebowała protezowania tymczasowego. Gdy kości przestaną już rosnąć, dopiero wtedy można myśleć o protezie stałej.
By zapewnić prawidłowy rozwój oczodołu i twarzoczaszki potrzebne są protezy, które wstawiane są co 8-14 miesięcy w Londynie. Jedno protezowanie to koszt 2300 funtów.Do tego dochodzą koszty przelotu.
„Przyszłość jest niepewna, ale walczymy o życie i zdrowie dla Iguśki - mojego małego serduszka. Igusię czeka także długa rehabilitacja. Bo wierzymy, że tak będzie - że pokonamy raka i pozostanie nam już walczyć tylko i aż o powrót do sprawności… Prosimy, bądź z nami w tej walce” – możemy przeczytać na stronie zbiórki prośbę mamy Igi.
Iga jest pod opieką dwóch fundacji SIEPOMAGA oraz FUNDACJA DZIECIOM ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ. Linki do zbiórek poniżej. Można dokonywać wpłat bezpośrednio na subkonta Igi oraz przekazać 1% podatku.
Link do Fundacji Dzieciom: https://dzieciom.pl/podopieczni/38333
Link do aukcji charytatywnych: https://www.facebook.com/groups/229483845463114
Link do siepomaga.pl: https://www.siepomaga.pl/iga-izenberg
PÓŁKOLONIE LETNIE 2021 r.
Zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat na półkolonie z kulturą.
W tym roku będziemy realizować bogaty program edukacyjno - rekreacyjny w dwóch terminach:
I Turnus "Bliżej natury" - 12.07.2021 r. - 16.07.2021 r.
II Turnus "Kosmiczna podróż" - 02.08.2021 r. – 06.08.2021 r.
Wstępny program jest do wglądu w sekretariacie CKiCZ w Serocku.
Organizator półkolonii zastrzega sobie prawo do zmian w programie zajęć.
Zgłoszenia przejmowane są drogą mailową na adres: biuro@kultura.serock.pl lub osobiście w sekretariacie CKiCZ w Serocku w godzinach otwarcia.
W celu zgłoszenia dziecka na listę uczestników należy wypełnić:
- kartę kwalifikacyjną uczestnika wypoczynku,
- oświadczenie/zgodę na samodzielne wyjście,
- zgodę na codzienny pomiar temperatury,
- oświadczenie o stanie zdrowia (w pierwszym dniu wypoczynku).
Dokumenty należy złożyć w ciągu siedmiu dni od momentu deklaracji uczestnictwa.
Wypełnienie karty kwalifikacyjnej jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu Półkolonii.
Formularze zgłoszenia można pobrać ze strony www. kultura.serock.pl lub w sekretariacie CKiCZ w Serocku.
Muzyczny Podwieczorek "Czarując dźwiękiem"
W niedzielne popołudnie, 9 maja br. odbył się przedostatni w tym sezonie koncert z cyklu „Muzyczny Podwieczorek”.
Tym razem oprócz klasycznego fortepianu usłyszeliśmy niespotykany i trudny instrument dęty drewniany - obój.
Aby zostać słynną oboistką, pani Magdalena Maniewska musiała ćwiczyć codziennie i regularnie bez przerwy, tak aby móc właściwie wygrywać dźwięki. Przy fortepianie zasiadł pan Zbigniew Gach.
Podczas koncertu usłyszeliśmy zróżnicowany repertuar, kompozytorów zarówno zagranicznych jak i polskich. Pan Michał Jung, z humorem poprowadził koncert i opatrzył kolejne jego części zabawnym komentarzem.
Koncert jest dostępny na facebooku: Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, Urzędu Miasta i Gminy Serock oraz Powiatu Legionowskiego.
https://www.facebook.com/253969114690557/videos/422854688781357
Kolejny i ostatni już koncert z cyklu „Muzyczny Podwieczorek” usłyszymy 13 czerwca br.
Zapraszamy serdecznie.
Koncert podopiecznych CKiCz w Serocku "Dla Ciebie Mamo"
Koncert „Dla Ciebie Mamo”
dzieci zagrały i zaśpiewały przede wszystkim w podziękowaniu dla swoich mam, które posyłają ich na lekcje nauki śpiewu czy gry na instrumencie, wspierają na każdym kroku ich rozwój i są obecne podczas każdego koncertu.
Do koncertu dzieci i młodzież przygotowywali instruktorzy nauki gry na pianinie oraz śpiewu: Lucyna Dąbrowska, Marzena Pietkiewicz, Anna Osmakowicz, Maja Radomska, Aleksander Kabaciński, Bartłomiej Szymborski, Michał Jung.
Podsumowując wydarzenie Burmistrz Miasta i Gminy Serock, Artur Borkowski podziękował wszystkim mamom. Szczególne podziękowania za artystyczna opiekę i szlifowanie młodych talentów skierowane zostały w stronę naszych instruktorów.
Kwiaty wręczane mamom przez dzieci ufundowała rodzina Zaremba, za co serdecznie dziękujemy. PSB Mrówka Serock – sklep “dom i ogród”.
Dziękujemy także Kwiaciarni Jakub Kaznowski za dekorację do koncertu.
Spektakl "#MatkaJa"
Jaka jest moja „Matka”?
Jak ważne i silne są moje relacje z nią?
W niedzielne popołudnie 23 maja br. aktorzy Teatru „Oni” oraz Teatru po 40-ce w spektaklu pt. #MatkaJa” skłonili nas do tej refleksji i zastanowienia się nad powyższymi zagadnieniami.
W bardzo odważny sposób, często nieoczywisty i zrozumiały tylko dla nich, pokazywali i opowiadali swoje historie.
To nie było łatwe zadanie, pełne widocznych wzruszeń. Poprzez dźwięk, obraz i ruch wyrażali i dzielili się swoimi osobistymi doświadczeniami i wspomnieniami.
To nie lada wyzwanie, także dla każdego z nas. Pełni codziennych spraw i zawiłości zapominamy jak wielką i ważną rolę w naszym życiu pełni „Matka… Mama”.
Jaka jest „Matka”? – sroga… opiekuńcza… kochająca… zazdrosna… cierpliwa… zaborcza… wspaniała… czuła… krzycząca… despotyczna… obrażona… niedobra… skąpa… prawdziwa… chciwa… wyrozumiała… konsekwentna…zasłuchana… potrzebna..
Dziękujemy za ten autorski projekt i inspirujący wieczór, skłaniający odbiorcę do refleksji, która nie przychodzi łatwo, a niekiedy zbyt późno.
Opiekę artystyczną nad projektem objęła pani Betinie Dubiel.
Nagranie i montaż filmów wykonał Andrzej Wysocki.
Spektakl jest dostępny na facebooku CKiCZ w Serocku.
https://www.facebook.com/253969114690557/videos/313377420362408
„Ona mi pierwsza pokazała księżyc
i pierwszy śnieg na świerkach,
i pierwszy deszcz.
Byłem wtedy mały jak muszelka,
a czarna suknia matki szumiała jak Morze Czarne.”
(…)
K.I.Gałczyński
Spektakl „C jak CYRK” zabawa z konwencją cyrkową z okazji Dnia Dziecka
W zwariowanym namiocie jedynego w swoim rodzaju cyrku alfabetycznym wystąpili ludzie i zwierzęta tworzone na oczach widza z wielkich liter. Było dużo zabawnych sytuacji, podczas których nie zabrakło też chwil popisów akrobatycznych z muzyka na żywo. Zupełnie przy okazji najmłodsze dzieci nauczyły się alfabetu, poćwiczyły aparat mowy ze specyfikacją języka polskiego. Dzieci stworzyły serockie stwory zaczynające się na literę „Y”, „Ymoteusza- Yta”, „Ylonę - Yt” z którymi na zakończenie mogli zrobić wspólne zdjęcie. Sprawcami całego cyrkowego zamieszania byli aktorzy Marta i Cezary Skroccy z teatru Chrząszcz w Trzcinie, a muzyczną atmosferę cyrku tworzył Rafał „Piętaszek” Nowak
Ze względu na duże zainteresowanie spektakl został wystawiony dwa razy. Po spektaklu na naszych milusińskich czekała słodka niespodzianka w postaci waty cukrowej.
Już dziś życzymy wam wiele słońca, uśmiechu i radości. Bawcie się wesoło, realizujcie marzenia, w sercu bądźcie dziećmi jak najdłużej.
UmajONE PIOSENKI
Muzyczny Podwieczorek
W dniu 13 czerwca 21 r. Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku zakończyło sezon z cyklu koncertów pn. „Muzyczny Podwieczorek”.
Trzynasty czerwca okazał się szczęśliwym dniem - sala zapełniona była w całości zaciekawionymi słuchaczami, a jednocześnie możliwe było oglądanie koncertu online przez portalu Faceook: Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, Urzędu Miasta i Gminy Serock oraz Powiatu Legionowskiego.
Tym razem wyruszaliśmy w podróż pt. „Od Beethowena do Gershwina” przewodnikami po muzyce byli: Krzysztof Pietkiewicz grający na skrzypcach oraz Szymon Drabiński na fortepianie. Usłyszeliśmy utwory L. Beethovena, J.S. Bacha, F. Liszta oraz G. Gershwina.
Podczas ostatnich 10 koncertów gościliśmy na scenie wspaniałych muzyków: pianistów, skrzypków, akordeonistów, wibrafonistę, oboistkę, aktora oraz solistów. Celem koncertów było pokazanie mieszkańcom Powiatu Legionowskiego najwspanialszych dzieł muzyki klasycznej, ale nie tylko.
Prowadzącym koncerty i pomysłodawca projektu jest Pan Michał Jung za każdym razem dopełniał koncerty anegdotami o kompozytorach i wybitnych wykonawcach. Dziękujemy partnerom za współpracę, Burmistrzowi Miasta i Gminy Serock oraz Staroście Powiatu Legionowskiego za objęcie koncertów Patronatem Honorowym. Dziękujemy widzom, którzy przez cały czas byli z nami.
Mamy nadzieję na kontynuacje koncertów w podobnej formule. Tym czasem zapraszamy na wakacyjny cykl koncertów „Fontanna Muzyki” na Serocki Rynek.
27 czerwca o godz. 18.00 „La Boheme... Aznavour i jego świat” w wykonaniu zespołu Impressja
Artystyczna Binduga
Wiersze Malowane
26 czerwca 2021 r. w Sali Widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbyło się spotkanie pt „Wiersze malowane” Hanny Makowskiej (Shanna). Artystka zabrała nas w magiczną podróż do swojego świata. Pokazała nam przepiękną krainę poezji i malarstwa, które ze sobą współgrały tworząc niesamowitą atmosferę. Nastrój wydarzenia podkreślała muzyka płynąca z fortepianu, grana przez Ankę Anye. Po wieczorku poetyckim można było porozmawiać z autorką i przyjrzeć się dokładnie jej dziełom.
Fontanna Muzyki
W minioną niedzielę, 27 czerwca, rozpoczęliśmy cykl koncertów pn. „Fontanna Muzyki”. Na serockim rynku wystąpił Zespół Impressja w koncercie La Boheme… Aznaviur u jego świat”. Podczas występu oprócz najwspanialszych utworów z repertuaru CH.Aznavour’a i E.Piaf dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek i anegdot z życia muzyków.
Zespół wystąpił w składzie:
Kinga Kutrzuba - wokal
Rafał Kuźma - wokal
Paweł Łukasik - altówka
Artur Łukasik - kontrabas
Joanna Błażej-Łukasik – fortepian
DOpełnieniem całego wieczoru okazały się skoki spadochronowe w wykonaniu Aeroklubu warszawskiego. Tym niezwykle ekstremalnym ale przyjemny dla widzów akcentem zakończyliśmy niedzielne wydarzenia.
Już dzisiaj zapraszamy na kolejną Fontannę Muzyki, która odbędzie się 11 lipca. Usłyszymy koncert
w wykonaniu Kwartetu Smyczkowego - AMJ QUARTET.
Zespół IMPRESSJA założony i prowadzony przez znany duet muzyków Joannę Błażej-Łukasik i Pawła Łukasika od 20 lat. Zespół powstał jako grupa reprezentacyjna Agencji Artystycznej IMPRESSJA organizującej i współtworzącej wiele wydarzeń artystycznych w Polsce oraz Europie. Trzonem zespołu jest wspomniany duet zapraszający do współpracy różnych znakomitych muzyków w zależności od wykonywanego programu i realizowanych projektów.
Zespół ma w swoim bogatym dorobku ponad 1000 koncertów oraz wiele cennych projektów artystycznych, w tym m.in. Kobiety-Jej portret, Piazzolla- Magia Tanga, magia Buenos Aires na 100-lecie urodzin Astora Piazzolli, La vie en rose- piosenki Edith Piaf na 100-lecie urodzin E.Piaf, La Boheme- Najpiękniejsze piosenki Ch.Aznavour'a i E.Piaf, Amerykański Sen- przeboje Nowojorskich Rewii i Hollywoodzkich produkcji. itp., wiele projektów okolicznościowych jak np. Z pamiętnika Powstańca - projekt poetycko- muzyczny na 150 rocznicę Powstania styczniowego, Znasz-li ten kraj - 200-lecie urodzin St.Moniuszki oraz wiele poważniejszych propozycji jak m.in Projekt Stabat Mater, Turniej Kameralistyki Polskiej i wiele innych.
Fontanna Muzyki z AMJ Quartet
Kolejna fontanna muzyki, która wybrzmiała na serockim Rynku to połączenie muzyki klasycznej z rozrywką i jazzem. Wspaniała dawkę muzyki zagrał jeden z najciekawszych polskich kwartetów smyczkowych AMJ Quartet, który zagrał w składzie Paulina Kusa, Alina Baranowska, Małgorzata Maśluszczak oraz Bartłomiej Szymborski. Usłyszeliśmy melodie kompozytorów z różnych epok - od baroku po muzykę współczesną XXI wieku, a to wszystko w oryginalnych aranżacjach na kwartet smyczkowy.
Koncert charytatywny dla Iwonki
Koncert Charytatywny pn. „Pomagamy Iwonce”
Wieczorem 11 lipca na serockim Rynku, tuż po Fontannie Muzyki odbył się jeszcze jeden koncert tym razem charytatywny pn. „Pomagamy Iwonce”. Pani Iwonka Łojewska mieszkanka Serocka, cierpi na nowotwór złośliwy piersi z przerzutami, jedyny lek który może jej w tej chwili pomóc kosztuje 300 tyś złoty, a liczy się czas i każda złotówka. Na organizację wydarzenia złożyło się wiele dobrych serc. Jeszce więcej serc przyszło by wspomóc akcję biorąc udział w licytacjach i przygotowanym kiermaszu. Klimatyczną muzyczna atmosferę z potrzeby serc zapewnił lokalny zespół „Aż po świt”.
Dziękujemy w imieniu pani Iwony wszystkim, lokalnym firmom które ofiarowały vouchery oraz gadżety na licytacje, a także mieszkańcom gminy Serock za wszystko co znalazło się na kiermaszu, naszym wolontariuszom za sprawną pomoc przy organizacji. Publiczności dziękujemy za tak liczne przybycie, okazane serca i czyny udział w wydarzeniu. Wspólnymi silami udało się uzyskać z licytacji 3210 zł, a z kiermaszu 4133,15 zł co w sumie dało kwotę 7343,15 zł.
Fontanna Muzyki "Six o'clock" Traditional Jazz Trio
W ostatnią lipcowa niedzielę odbył się kolejny koncert z cyklu Fontanna Muzyki tym razem zaadresowany dla miłośników muzyki jazzowej. Wystąpił zespół Traditional Jazz Trio w koncercie „Six ’o clock”. Muzycy wielu krakowskich formacji jazzowych: Elżbieta Kulpa, Leszek Nowotarski, Jacek Korohoda zaprezentowali klasyki muzyki jazzowej oraz jej pogranicza we własnych aranżacjach. Usłyszeliśmy hity złotej ery jazzu m.in: All of Me, Basin Street Blues, Moonglow, Isn't She Lovely, Cheek To Cheek oraz wiele innych.....
Serock w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
Klimatyczny wieczór z Poezją Śpiewaną Przy CKiCz w Serocku
Fontanna Muzyki i saksofonowe impresje
W niedzielny wieczór w ramach cyklu koncertów „Fontanna Muzyki” na serockim rynku, mieliśmy okazję wysłuchać saksofonowych impresji. „Saksofonarium”, jest to jedyny taki kwartet żeński w Polsce, było to więc wyjątkowe wydarzenie.
Repertuar grupy jest zróżnicowany stylistycznie od klasyki po współczesne kompozycje saksofonowe.
Zespół wystąpił w składzie: Joanna Wróblewska - saksofon sopranowy; Aleksandra Skierka - Przybyłka - saksofon altowy; Aneta Baziak - saksofon tenorowy; Paulina Owczarek - saksofon barytonowy
W repertuarze znalazły się utwory jazzowe, bluesowe, swingowe, klasyczne wśród których usłyszeliśmy „Blue Monk”, „Saint Louis Blue”, „Moon River”, „In the Mood”, oraz utwory Georga Gershwina.
Zapraszamy na kolejną „Fontannę Muzyki” 22 sierpnia o godz. 18:00 na serocki rynek. Najpiękniejsze pieśni i ballady Bułata Okudżawy wykona męski zespół Piramidy.
Półkolonie letnie "Kosmiczna podróż"
W dniach 2-6 sierpnia br. dzieci z Miasta i Gminy Serock brały udział w II turnusie półkolonii letnich pt. „Kosmiczna przygoda”. Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku przygotowało dużo atrakcji dla uczestników półkolonii. Dzieci brały udział w warsztatach artystycznych, edukacyjnych i sportowych. Podczas warsztatów upcyklingowych dzieci poznały sposób na umiejętne wykorzystanie odpadów, z których wykonali muzyczne instrumentu oraz kosmiczne roboty. Na warsztatach plastycznych dzieci poznały wygląd wszechświata. W ramach półkolonii odbyła się wycieczka do Centrum Nauki Kopernika w Warszawie, podczas której odkryliśmy tajniki nauki. W Strefie Eksperymentowania dzieci zobaczyły ponad 200 eksponatów. Samodzielnie eksperymentowali ze zjawiskami fizycznymi. Uczestnicy wycieczki sprawdzili jak zmysły i umiejętności pozwalają odbierać, interpretować i opisywać świat oraz przetestowali możliwości własnego ciała. Grupa odważnych wzięła udział w Teatrze Wysokich Napięć. Uczestników zamknięto w klatce Faradaya, gdzie zobaczyli spektakl, których głównym bohaterem był prąd elektryczny. Poza rozbudowanym programem edukacyjnym dzieci miały możliwość rozruszać swoje ciało podczas zajęć sportowych na boisku, gdzie rywalizowały w różnych grach zespołowych i animacjach tanecznych.
Pogoda pozwoliła na spędzenie czasu na plaży w Serocku. Dzieci chętnie bawiły się na wodnym placu zabaw i kąpały się w rzece. W programie nie zabrakło wizyty w mobilnym planetarium. Dzieci uczestniczyły w pokazie gwiezdnego nieba. Odbyliśmy spacer po wszechświecie, zobaczyliśmy widnokrąg, gwiazdy i gwiazdozbiory, Układ Słoneczny i jego składniki. Wzięliśmy udział w kosmicznych warsztatach „Jaki to gwiazdozbiór” , podczas których dzieci wykonały prace plastyczne – medale gwiezdne oraz w warsztatach „ Jak dolecieć w kosmos” . Dzieci dowiedziały się jak wygląda podróż kosmiczna, wykonali rakiety, które wysłały w kosmiczną podróż. Pomimo deszczowej pogody ostatniego dnia dzieci nie zaznały nudy. Uczestnicy wybrali się na wycieczkę do sali zabaw Kidos w Jachrance oraz na kręgle do Hotelu Narvil.
Na zakończenie II turnus wszyscy otrzymali drobne upominki i dyplomy. Dzieci spędziły czas bardzo intensywnie kolekcjonując nowe wspomnienia i doświadczenia z tegorocznych wakacji.
Tango Argentyńskie i Milonga w Serocku
Fontanna Muzyki "Bułat Okudżawa - najpiękniejsze pieśni i ballady"
W niedzielne popołudnie, 22 sierpnia na serockim Rynku odbyło się ostatnie w tym sezonie wydarzenie z cyklu Fontanna muzyki.
Tym razem dla serockiej publiczności zagrał zespół Piramidy w koncercie pt. „Bułat Okudżawa – najpiękniejsze pieśni i ballady”. Podczas występu usłyszeliśmy, m.in.: „Piosenkę o niebieskim baloniku”, „Wybaczcie piechocie”, „Piosenkę o papierowym żołnierzyku”, legendarną „Modlitwę – dopóki ziemia kręci się”, „Trzy miłości”, „Ostatni trolejbus”, „Piosenkę o Arbacie” i wiele innych doskonale znanych i lubianych piosenek.
Ten niepowtarzalny koncert pełen wzruszeń, uśmiechów, powrotów do lat młodości oraz niesamowitych emocji przekazywanych w najlepszym poetyckim i muzycznym wydaniu, wykonała trójka muzyków kochających twórczość Bułata Okudżawy.
Mamy nadzieję, że ten wspaniały występ i towarzyszący mu klimat pozostaną na długo w Państwa pamięci.
Zespół Piramidy wystąpił w składzie:
- Piotr Kajetan Matczuk
- Artur Chyb
- Tomasz Imienowski
Nowy rok 2021/2022 w CKiCZ w Serocku
- autor: Dyrektor Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku Renata Mulik, data: 2021-09-01
ZAKOŃCZENIE WAKACJI "Z SERCEM DLA MARTYNKI"
W ostatnią sobotę sierpnia na serockiej plaży świętowaliśmy zakończenie wakacji. W tym dniu Centrum Kultury i Czytelnictwa przygotowało bogaty program atrakcji dla mieszkańców Miasta i Gminy. Ponadto kolejny już raz włączyło się w akcję charytatywną. Tym razem CKiCZ przeprowadziło akcję „Z sercem dla Martynki”, gdzie podczas kiermaszu książek, ciast, zabawek i wielu różności zbieraliśmy na leczenie i rehabilitację dziewczynki.
Nie zabrakło miłych akcentów i życzliwego serca naszych gości specjalnych. Pani Martyna Kupczyk, architekt „Nasz Nowy Dom” opowiedziała o kulisach powstawania słynnego programu, jednocześnie zachęcała do wzięcia udziału w kiermaszu hasłem: Martyna dla Martynki. Kolejny gość Krzysztof Głowacki opowiedział o swoich sukcesach na ringu i drodze pełnej trudów i wyrzeczeń, aby zostać Mistrzem Świata. Pan Jarek Soroko zaprezentował ćwiczenia bokserskie, a Bazylek, porwał najmłodszą publiczność do tańca.
Podczas wydarzenia nie zabrakło występów grup artystycznych, w tym podopiecznych z CKiCZ w Serocku tj. InCanto i Kantyczki oraz The Voice of Zegrze. Ponadto grupa Elite Cheerlidears Academy z Legionowa pokazała swoje możliwości, zachwycając publiczność swoim występem.
Nasi najmłodsi widzowie obejrzeli teatrzyk pt. „Tajemniczy las” i poznali bohaterów: elfa i leśne stworzenia. Przekonali się, że warto mieć przyjaciół, bo z ich pomocą można pokonać wszystkie przeszkody i trudności. Nie zabrakło dmuchańców, waty cukrowej i popcornu.
Spotkanie na plaży zakończyły warsztaty gry na bębnach, które poprowadził pan Kazimierz Klicki z Klick&Drum.
Podsumowując nasze sobotnie działania podczas kiermaszu zebraliśmy sumę tj. 2 226,23 zł.
Przesyłamy szczególne podziękowania osobom, które przygotowały ciasta, naleśniki, rurki z bitą śmietaną oraz przekazały vouchery, rękawice bokserskie i inne gadżety na licytację. Dziękujemy naszym niezastąpionym wolontariuszom oraz wszystkim obecnym za udział i dobre serca.
Zespół CKiCZ
Święto Darów Ziemi
Wrześniowe Święto Darów Ziemi, tradycyjnie organizowane w Woli Kiełpińskiej, dla serockich gospodarzy, rolników i sadowników, to święto dziękczynienia – za urodzajne plony i owocne zbiory. Dla mieszkańców i sympatyków Serocka to przedsięwzięcie podsumowujące lato.
Tegoroczne dożynki, które odbyły się 5 września, rozpoczęła tradycyjnie uroczysta Msza święta, z oprawą chóru „Cantores Adalberti” oraz Orkiestry Dętej z Nadarzyna, podczas której przedstawiciele sołectw, koła gospodyń wiejskich oraz stowarzyszenia z gminy Serock złożyli na ołtarzu dziękczynne wieńce i kosze – owoce ich tegorocznych plonów i zbiorów. Po Eucharystii korowód prowadzony przez Orkiestrę Dętą przeszedł z darami na plac obok kościoła, gdzie odbyła się kolejne punkty programu.
O tym niezwykłym wydarzeniu mającym wielu sympatyków oraz o jego historii wspomniał nie tylko gospodarz uroczystości Burmistrz Miasta i Gminy Serock Artur Borkowski ale licznie zaproszenie i zgromadzenie goście, również z miast partnerskich: Radzionkowa, Dzierżoniowa, Litwy, Czech i Węgier.
Część artystyczną, którą poprowadził Maurycy Polaski rozpoczął występ Orkiestry Dętej z Nadarzyna, która jest uważana za jedną z najlepszych orkiestr w Polsce i Europie. Potwierdzają to liczne nagrody i wyróżnienia przyznawane orkiestrze podczas festiwali i konkursów. Następnie na scenie wystąpił zespół folklorystyczny pt. „Ptasi śpiew” z miasta partnerskiego Ignalina na Litwie. Zespół zachwycił publiczność nie tylko swoim występem prezentując utwory regionu, również tradycyjnymi strojami. Jako kolejny wystąpił zespół GooseBumps, który przedstawił przekrój repertuaru Pop, Electronic, Hip – Hop oraz R&B.
Główną atrakcją tego dnia był występ zespołu LEMON. Usłyszeliśmy wiele znanych i mniej znanych utworów tego artysty.
Ponadto Burmistrz wręczył medal za zasługi dla Miasta i Gminy Serock pani Janinie Berezinie, mieszkance Ignalina, a panu Janowi Krutulowi podziękowania za upowszechnianie kultury muzycznej na terenie gminy.
Gratulacje za uzyskanie wpisu na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymali:
- Pszczelarze: p. Marek Siulerzycki oraz p. Robert Stojak za miód wielokwiatowy,
- Pani Dorota Dyga z Gąsiorowa za ser twarogowy.
Ponadto w XIV Edycji Konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego, w grupie producentów indywidualnych, Laur otrzymała pani Dorota Dyga z Gąsiorowa za SER ŻÓŁTY Z KOZIERADKĄ oraz wyróżnienie pan Marek Siulerzycki za MIÓD FACELIOWY.
Na zakończenie odbył się konkurs dla publiczności, gdzie tym razem w stogu siana, uczestnicy szukali jajek. Okazało się to nie lada wyzwaniem.
Na stoisku Centrum Kultury i Czytelnictwa wspomagaliśmy leczenie małego Miłoszka.
Tradycyjnie na Święcie Darów Ziemi nie zabrakło rękodzielników i wystawców, których stoiska jak zawsze były chętnie odwiedzane. A na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich można było skosztować potraw i przetworów domowej roboty.
Serdecznie dziękujemy Państwu za liczną obecność i wspólne świętowanie, a Matce Bożej Popowskiej, za dary ziemi i wspaniałą pogodę.
Serock czyta „Moralność Pani Dulskiej”
Od września 2012 roku w wielu miejscach w Polsce, a obecnie w kręgach Polonii na całym świecie, z inicjatywy i pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odbywa się „Narodowe Czytanie”. Pierwszą wspólną lekturą był „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.
W dniu dzisiejszym, spotkaliśmy się, na serockim Rynku, aby włączyć się w tą ogólnopolską akcję.
Podczas 10. Jubileuszowej Edycji Narodowego Czytania wybrzmiewa wyrazisty w swoim przesłaniu dramat „Moralność Pani Dulskiej”, który mimo upływu dziesięcioleci przedstawia ponadczasowy i uniwersalny obraz ludzkich przywar i ułomności. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a nade wszystko silna wymowa społeczna. Utwór na stałe wpisał się do kanonu literatury, a słowo „dulszczyzna” zagościło w polskim języku jako określenie podwójnej moralności, zakłamania, fałszu oraz ciasnoty poglądów.
Zachęcamy Państwa do sięgnięcia po tą „Tragifarsę kołtuńską” gdzie autorka ukazuje „nagą” prawdę życia. Z odwagą odsłania ciemną stronę rzeczywistości i woła o ratunek dla pokrzywdzonych.
Jubileusz 30 - lecia Serockiej Instytucji Kultury
30-lecie Serockiej Instytucji Kultury
Trzydzieści lat to zdradliwie niepozorna liczba. A przecież w 30 lat można się urodzić, wykształcić i zostać kimś! I tak jak pierwsze kroki dziecka nie mówią wiele o tym, czy zrobi karierę biegacza, a pierwsze słowa czy zostanie wielkim mówcą, tak nie sposób sobie wyobrazić, jak oblicze tradycji i kultury lokalnej może dojrzeć na przestrzeni lat.
Początki krzewienia kultury na Serockiej ziemi były stosowne do swoich czasów: w 1978 roku, decyzją Warszawskiego Ośrodka Kultury, powołano do istnienia Miejsko-Gminny Ośrodek Propagandy i Kultury w Serocku, a na stanowisku jego instruktora, a później – dyrektora, zatrudniono panią Janinę Osińską. Instytucja ta nie miała własnego lokalu, dlatego większość działań kulturalnych w tamtym czasie organizowano w szkołach na terenie gminy, klubach wiejskich w Kani Nowej i Stanisławowie i pobliskich ośrodkach wczasowych. Pomimo braku zasobów, udało się wtedy zorganizować różne wydarzenia, jak choćby pierwszy Wieczór Świętojański na plaży oraz koncert z okazji Dnia Seniora w 1979 roku, a w 1980 roku – Dożynki w Ośrodku „Warszawianka” w Jachrance.
W tym samym czasie drugim filarem wsparcia dla działań Miejsko-Gminnego Ośrodka Propagandy i Kultury stała się Ochotnicza Straż Pożarna z Janem Czerwińskim na czele. Wspólnymi siłami utworzono dętą orkiestrę strażacką pod batutą Piotra Nocko. W tym czasie nadzór merytoryczny nad działalnością Ośrodka sprawował Warszawski Ośrodek Kultury z siedzibą przy ulicy Elektoralnej.
Kolejne lata przyniosły zmianę nazwy, tak więc gdy w roku 1983 pan Marek Niegowski objął posadę dyrektora, był to już Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. W owym czasie zapoczątkowano tradycję, którą w zmienianej przez lata formie obchodzimy do dziś: w latach 1983 i 1984 powstała idea obchodzenia Dni Serocka. Święto trwało trzy dni: pierwszego miała miejsce uroczysta sesja Rady Miasta i Gminy z wieczornym koncertem, dzień drugi był Dniem Sportu, zaś trzeciego dnia odbywały się Miejsko-Gminne Dożynki na stadionie miejskim. Sport i Kultura są w historii Serocka związane wspólną ideą działania na rzecz mieszkańców. Dlatego też Miejscowy Klub Sportowy „Sokół” Serock często użyczał Ośrodkowi przystadionowy obiekt zwany „Pilawą”, który na pewno wielu serocczan wspomina z nostalgią. Jego legendarne progi w latach osiemdziesiątych wielokrotnie gościły zaproszone zespoły, tam również odbywały się wieczorki taneczne. Przez to też nazwa “Pilawa” przylgnęła do Ośrodka Kultury na długie lata.
Na takim fundamencie, już po utworzeniu samorządu terytorialnego, 24 maja 1991 roku Uchwałą Rady Miasta i Gminy powołano do istnienia Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki Miasta i Gminy Serock z siedzibą w przystadionowym budynku przy ulicy Pułtuskiej 47. W tamtym czasie serocki samorząd kształtował się pod kierunkiem burmistrza Sylwestra Sokolnickiego, który przez kolejne 28 lat powierzał nadzór merytoryczny nad serocką kulturą burmistrzowi Józefowi Zającowi. W tym samym roku też ustanowiono oficjalnie Święto Miasta w dniu świętego Wojciecha, 23 kwietnia.
Zadania związane z obchodami i imprezami bieżącymi realizowali w tamtym czasie starszy instruktor środowiskowy kultury Sabina Wójtowicz i kierownik Ośrodka Sportu Bogumił Pakieła. Kalendarz wydarzeń tymczasem pękał w szwach. Do stałego harmonogramu dołączyły Dożynki Gminne, Noc Świętojańska na plaży miejskiej, Dzień Dziecka czy Wakacje w Mieście.
Lata 90., jak na lata wielkich przemian przystało, przynosiły częste zmiany kadrowe. W roku 1993 stanowisko dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Serocku objął pan Artur Śliwiński, który wziął na swoje barki zadanie nawiązania relacji partnerskich z miastami z innych krajów europejskich. Najlepszym dowodem na sens i ponadczasowy wymiar owych starań jest to, że relacje te trwają do dziś.
W kwietniu 1994 roku dyrektorem Ośrodka został pan Janusz Pawlak. Do bardziej pamiętnych wydarzeń jego kadencji można zaliczyć Pierwsze Spotkanie Wigilijne na Rynku w Serocku, Pierwsze Serockie Lato Muzyczne oraz Pierwsze Święto Darów Ziemi. Na osobną wzmiankę zasługuje jednak tradycja corocznego Międzynarodowego Spotkania Folklorystycznego zwanego Kupalnocką, zapoczątkowana w 1998 roku. W ramach Kupalnocki do Serocka zawitało wiele zespołów ludowych z całego świata, gospodarzy zaś reprezentował Ludowy Zespół Artystyczny z Serocka.
Tymczasem przemiany kipiały również na zapleczu: od 3 września 1994 roku Ośrodek Kultury, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki w Serocku działał w nowo wybudowanym obiekcie, umożliwiającym realizację zadań zarówno o charakterze kulturalnym jak też i sportowym. Przyszłość już wtedy rysowała się w zielonych barwach.
Zawsze przy podsumowaniach wielu lat pracy najlepiej pamiętamy te najbardziej medialne chwile, te największe celebracje. Jednak prawda o ośrodkach kultury jest taka, że to codzienna praca bezpośrednio z mieszkańcami i odbiorcami jest kluczem do krzewienia kultury i tożsamości lokalnej. To właśnie zajęcia stałe, konkursy, przeglądy, nadzór lub współpraca z mniejszymi i większymi amatorskimi grupami artystycznymi są największym codziennym wysiłkiem, którego owoce można później podziwiać na zdjęciach. W 2006 roku w lokalnej prasie można było odnaleźć takie oto słowa:
“Ośrodek [Kultury] nie może być tylko miejscem odbywania się imprez kulturalnych, ale pełnego uczestniczenia w procesie tworzenia kultury. Bo to jest nasze wspólne dobro.”
Autorem owych słów jest pan Piotr Kowalczyk, który 1 kwietnia 1999 roku objął stanowisko dyrektora Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Serocku. To właśnie on miał zaszczyt wprowadzić serocką kulturę w nowe millenium. Za jego piętnastoletniej kadencji rozwinięto wiele nowych inicjatyw corocznych, takich jak: Piknik Rodzinny, jesienne Święto Latawca w Jadwisinie, Przegląd Amatorskiej Twórczości Scenicznej, Koncert orkiestr dętych i Święto Dyni w Stanisławowie. Ośrodek Kultury współorganizował również imprezy sołeckie, takie jak: Święto Skubianki, Święto Nowej Wsi, oraz Wianki w miejscowościach: Cupel, Kania Nowa i Wierzbica.
Z dniem 1 stycznia 2006 roku z Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki odłączono Sport i Rekreację, zaś sam Ośrodek otrzymał status Instytucji Kultury. Nie był to jednak koniec zmian: w tym samym roku otworzono profesjonalną Salę Widowiskową w zrewitalizowanej remizie Ochotniczej Straży Pożarnej. Dalszy plan zakładał przeniesienie instytucji całkowicie do nowego budynku, co stało się w roku 2012. Od tego czasu, aż po dziś dzień, serocka kultura mieszka przy ulicy Pułtuskiej 35.
W sierpniu 2014 roku dyrektorem Ośrodka Kultury w Serocku został Tomasz Gęsikowski. Dzięki swej artystycznej duszy, pan Tomasz dał się poznać nie tylko jako zarządca i organizator, ale również jako reżyser koncertów i przedstawień. Zapoczątkowanymi przez niego tradycjami stały się Wieczory w Teatrze, Biegi z Książką oraz letnie koncerty Fontanna Muzyki organizowane po dziś dzień na serockim rynku.
W międzyczasie w roku 2015 doszło do połączenia Ośrodka Kultury oraz Biblioteki Publicznej w jedną instytucję: Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku. Ówczesny Dyrektor Biblioteki, pan Zdzisław Lewandowski, w dalszym ciągu niestrudzenie zajmuje się upowszechnianiem czytelnictwa. Połączeniu instytucji towarzyszyło również skomplikowane zadanie logistyczne: przeniesienie Biblioteki do nowej siedziby przy ulicy Kościuszki 15. Wysiłek ten opłacił się, albowiem w nowej siedzibie przybyło miejsca na księgozbiór, stanowiska komputerowe, kącik dziecięcy oraz oddzieloną od wypożyczalni czytelnię.
Od 15 marca 2018 roku dyrektorem Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku jest Pani Renata Mulik, która otworzyła kolejny rozdział w historii Serockiej Instytucji Kultury. Do budowanego latami kalendarza wydarzeń raz jeszcze doszły nowe, cykliczne przedsięwzięcia, do których należą min. odbywające się każdej jesieni “Nadnarwiańskie Spotkania ze Sztuką” promujące lokalnych artystów, czy Muzyczne Podwieczorki - spotkania melomanów przy fortepianie. Najważniejszą jednak zmianą w pracy Centrum stało się otwarcie na ideę tworzenia sąsiedzkiej Instytucji Kultury, przyjaznej mieszkańcom i budującej społeczność lokalną. To właśnie z tej idei między innymi wyrasta - dosłownie! - Sąsiedzki Ogródek, w którym mieszkańcy Serocka sadzą własne kwiaty, owoce i warzywa, dbając wspólnie o swoje uprawy. Kwitnie również oferta edukacyjna licząca sobie blisko 30 różnych zajęć, będących odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców. To właśnie dzięki tym oczekiwaniom i potrzebom nieustannie poszukujemy nowych dróg rozwoju - również ze środków zewnętrznych, z których w ostatnich latach zakupiliśmy scenę terenową, oraz zrewitalizowalismy pomieszczenia Centrum pod kątem warunków akustycznych. Fortepian również już kupiony, a więc jedynie kwestią czasu jest, kiedy Serock wyda na świat laureata nagrody w Konkursie Chopinowskim.
Ciężko byłoby przy okazji niniejszej retrospekcji nie wspomnieć o pandemii, która od marca 2020 roku zmieniła sposób, w jaki obcujemy z kulturą i tworzymy do niej dostęp dla wszystkich. Jednak ta najnowsza historia jeszcze się pisze. Dość powiedzieć, że dzięki determinacji, nowej technologii i nowym umiejętnościom w zespole, jesteśmy w stanie trafiać z naszą ofertą bezpośrednio do serockich domów – rzecz nie do pomyślenia jeszcze kilka lat temu. A to jeszcze nie koniec...
Tak zatem, w przysłowiowym telegraficznym skrócie (który, swoją drogą, dawno przestał już być telegraficzny), wygląda 30 lat rozwoju serockiej kultury. 30 lat budowania tradycji lokalnych - oczywistych teraz, ale na przestrzeni lat tyle razy mogły przecież odejść w niepamięć. Dzięki ludziom, którzy rozumieli wartość ich podtrzymywania, tak się jednak nie stało. Niech nasza retrospekcja będzie świadectwem ich pracy i poświęcenia.
Hasło naszego jubileuszu to: „Panta Rhei... a my wciąż będziemy”. “Wszystko płynie” – chyba nigdzie indziej na świecie słowa te nie brzmią bardziej prawdziwie niż w Serocku, nad brzegiem Narwi. Na tym też polega paradoks rzeki: choć nie jest nigdy taka sama i ciągle się zmienia, to jednak trwa przez setki, tysiące lat, snując gawędę o dawnych czasach. A my, tak jak i ta rzeka: choć ciągle w biegu, trwamy w sercu Serocka. I pamiętamy, skąd przyszliśmy.
/CKiCz/
Bezpieczna droga do szkoły
„Bezpieczna droga do szkoły”.
W dniu 21 września w sali widowiskowej CKiCZ odbyło się spotkanie edukacyjne dla dzieci z klas pierwszych w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły”. Policjanci w towarzystwie maskotki „Pana Mrówki” przypominali zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu rowerowym i drogowym.
Dzieci otrzymały odblaski i poznały ich ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa. Spotkanie cieszyło się z dużym zainteresowaniem, uczniowie aktywnie i chętnie rozwiązywali różne zagadki.
Nie zabrakło również ćwiczeń praktycznych. Dzieci przechodziły przez pasy pod czujnym okiem umundurowanych Policjantów.
Na zakończenie wszyscy otrzymali słodkie upominki i z uśmiechami wrócili do szkoły.
Patronem spotkania był nasz lokalny sklep „Mrówka”.
IV Nadnarwiańskie Spotkania ze Sztuką
W niedzielę 26 września 2021 roku w sali widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku gościliśmy lokalnych artystów w ramach IV Nadnarwiańskich Spotkań ze Sztuką. Wydarzenie, wpisało się na stałe w kalendarz imprez kulturalnych realizowanych w Serocku.
Tradycyjnie, spotkanie poprowadził zaprzyjaźniony z CKiCz Jarosław Wasik, znany piosenkarz, kompozytor i autor tekstów. Po wykonaniu utworu „Nastroje”, Pan Jarosław wspólnie z dyrektor Panią Renatą Mulik, zaprosili artystów, aby opowiedzieli swoje historie.
Pierwszą bohaterką była Pani Hanna Makowska-Strzałkowska malarka i poetka, która opowiadała o swoich obrazach malowanych wierszem. Zgromadzona publiczność mogła również wysłuchać kilku inspirujących wierszy.
Ogromne wrażenie wywarły prace Pani Anny Jankowskiej vel Pankowskiej, a były nimi kolorowe mozaiki i witraże. Podczas wywiadu autorka prac opowiadała o tym jak znalazła się na serockiej ziemi i jak rozpoczęła swoją przygodę z trudną sztuką witrażu.
Dużym zaskoczeniem była dla publiczności postać skromnego rzeźbiarza Pana Mirosława Kielaka, który mimo zmagania z chorobą odważnie zajmuje się wyjątkowo wymagającą sztuką rzeźbienia w twardym marmurze.
Bohaterką, która jako ostatnia podzieliła się swoją historią była autorka czarno-białych fotografii pani Ewa Fane. Podczas rozmowy podkreślała, że największą inspiracją jest dla niej przyroda szczególnie najbliższej okolicy w odsłonie jesiennej i zimowej.
Podczas wywiadów z autorami prac nie zabrakło zabawnych anegdot i ciekawych spostrzeżeń. Wszyscy autorzy podkreślali, że każdy jeśli tylko ma chęci i motywację może zacząć tworzyć, bo każdy ma w sobie potencjał.
Przysłowiową wisienką na torcie kulturalnych doznań był koncert Kasi Kuceł z Zespołem. Piosenki, które wybrzmiały na scenie to nie tylko znane covery, ale także utwory przygotowywane na pierwszą płytę autorskiego projektu. Wzruszające teksty i pięknie skomponowana muzyka sprawią, że ten koncert będzie zapamiętany na długo.
Dzień Seniora
Zapraszamy
23 października br. godz.17:00
Centrum Szkoleniowe Orange
Odbiór indywidualnych zaproszeń
od 11.10 br. w CKiCZ w Serocku.
Liczba miejsc ograniczona.
Spektakl komediowy "Freda i Zuza"
W sobotę 09 października sali widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, mieliśmy okazję obejrzeć pełen uśmiechu i radości spektakl pod tytułem "Freda i Zuza". W rolach głównych wystąpiły dwie genialne aktorki – Magdalena Wójciki i Magdalena Wołłejko.
Prócz interesującej scenografii Wojciecha Stefaniaka oraz muzyki Marcina Piękosa, niezmiernie ważnym elementem samego przedstawienia była przyjaźń głównych bohaterek. „Freda i Zuza” to opowieść o dwóch siostrach artystkach, które nie odniosły sukcesu w swoich zawodach, ale dzięki pandemii zaczęły odkrywać zakamarki Internetu. Ich nagła i nieoczekiwana fascynacja portalami społecznościowymi i… randkowymi powodowała wiele zabawnych sytuacji dzięki którym, serocka publiczność bawiła się znakomicie.
Gościnnie online wystąpili również. Tomasz Stockinger, Paweł Wawrzecki, Jolanta Wołłejko, Elżbieta Zającówna, Marek Siudym i Lesław Żurek.
Muzyczny podwieczorek Koncert Jubileuszowy
W niedzielę, 10 października w sali widowiskowej Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbył się pierwszy tej jesieni koncert z cyklu „Muzyczny Podwieczorek”. Tym razem przed serocką publicznością wystąpiła pani Anna Osmakowicz w Jubileuszowym Koncercie 35- lecia pracy artystycznej.
Podczas koncertu usłyszeliśmy klimatyczne ballady jazzowe, piosenki autorskie, bluesy oraz kompozycje m.in.: T. Prejznera, J.Nettera, do tekstów m.in. W. Szymborskiej, W. Młynarskiego i J. Kofty.
Razem z artystką gościnnie wystąpiła Klaudia Abramowicz, a przy fortepianie zasiadł Paweł Stawiński.
Cyklu „Muzyczny Podwieczorek” organizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem „Instytut Muzyki Dawnej” i realizowany dzięki wsparciu powiatu legionowskiego.
ANNA OSMAKOWICZ
Wokalistka, trenerka wokalna jurorka wielu festiwali konkursów muzycznych. Wykonuje jazz, pop i piosenkę aktorska. Ukończyła Wydział Wokalny u prof. K. Zachwatowicz w Warszawie oraz brała udział w warsztatach jazzowych u prof. T. Ochalskiego w Chodzieży. W latach 1979-81 współpracowała z Polskim Radiem i występowała w cyklicznym programie Podwieczorek przy mikrofonie pod kierunkiem muzycznym S. Rachonia oraz grała w Teatrze Nowym i Teatrze Syrena w Warszawie. W 1984 r. wraz z zespołem Impuls, którego była członkiem, otrzymała Zloty Samowar na Festiwalu Piosenki w Zielonej Górze.
W latach 1988-2003 śpiewała w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie m.in. w spektaklach: Straszny Dwór, Aida, Bal Maskowy, Borys Godunow, Carmen, Dama Prowa, Grek Zorba, Haka, Makbeth, Nabucco, Skrzypek na dachu, Turandot, La Traviata, Kesa i Morito. W 2000 r. wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Pekinie pod jego batutą.
W latach 2005-2007 nagrała 3 albumy wydawnictwa La Ondo de Esperanto z kolędami pastorałkami w języku esperanto, które ukazały się w 37 krajach promując polską kulturę na świecie.
W 2016 roku została odznaczona medalem Zasłużonych dla kultury GLORIA ARTIS przyznanym przez Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego oraz z okazji 30-lecia pracy artystycznej otrzymała nagrodę SAWP-u za promocje polskiej kultury.
Teatr Piosenki Elżbiety Zapendowskiej - "Kto dziś zginie w starym kinie?"
Największa zagadka kryminalna dwudziestolecia międzywojennego doczekała się rozstrzygnięcia - a wszystko to za naszą sprawą! W weekend 16 i 17 października wystawiliśmy przedstawienie muzyczne "Kto dziś zginie w Starym Kinie?" - trzeci spektakl Teatru Piosenki Elżbiety Zapendowskiej. Tegorocznym motywem były polskie utwory z dwudziestolecia międzywojennego przyprawione zaskakującym twistem. Samego twistu oczywiście w relacji nie zdradzimy - możemy jedynie napisać, że serocka publiczność dopisała ponad nasze najśmielsze oczekiwania, dwukrotnie zapełniając salę aż po obowiązujące nas przepisowo limity. Humoru, muzyki oraz niespodziewanych wzruszeń nie zabrakło w ten weekend nikomu, kto nas odwiedził. Naszym dorosłym podopiecznym oraz Eli Zapendowskiej, która ich prowadzi, gratulujemy kolejnego sukcesu! Z każdym kolejnym rokiem zaskakujecie nas oraz serocką widownię bardziej i bardziej - i nie moglibyśmy być z was bardziej dumni.
Wszystkich, którym nie udało się kupić biletów na przedstawienia w miniony weekend, prosimy o kontakt. Śledźcie nas również w mediach społecznościowych - będziemy Was informować o kolejnych terminach przedstawień Teatru Piosenki.
Partnerem przedsięwzięcia był Salon Urody Ewelina Mosakowska. Pani Ewelina i pani Aneta wzięły na siebie karkołomne zadanie stylizacji makijażu i fryzur występujących pań - i zadaniu temu sprostały w spektakularny sposób, za co serdecznie dziękujemy!
A teraz zapraszamy wszystkich do galerii, pamiętajcie jednak - mogą się w niej znaleźć SPOILERY! Jeśli jeszcze nie widzieliście przedstawienia, a planujecie to zrobić przy najbliższej sposobności - przeglądanie zdjęć tylko na własną odpowiedzialność!
Dzień Seniora
W sobotę, 23 października odbyła się uroczystość z okazji Dnia Seniora. Przybyłych seniorów przywitała prowadząca Betina Dubiel. Gospodarze, Pan Burmistrz Artur Borkowski, Przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Rosiński oraz Przewodniczący Rady Seniora Piotr Kowalczyk, wygłosili przemówienia okolicznościowe. Przewodniczący Rady Seniorów odczytał list od Starosty legionowskiego Sylwestra Sokolnickiego, skierowany do serocich seniorów.
Burmistrz w swoim wystąpieniu podziękował za współpracę, zaangażowanie oraz dotychczasową aktywność w życiu społecznym Gminy oraz troskę o wspólne dobro.
Ponadto uroczystość stała się okazją do podsumowania współpracy Gminy Serock ze Stowarzyszeniem MANKO z Krakowa. Podczas wydarzenia gościliśmy przedstawiciela Stowarzyszenia, pana Dariusza Mroza, koordynatora projektu „Gmina Przyjazna Seniorom”, który wręczył Burmistrzowi Certyfikat Gminy Przyjaznej Seniorom.
Stowarzyszenie jest również twórcą programu „Ogólnopolska Karta Seniora” oraz wydawcą ogólnopolskiego magazynu „Głos Seniora”.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie podziękowań oraz certyfikatów Ogólnopolskiej Karty Seniora przedsiębiorcom/partnerom, którzy włączyli się do programu i umożliwiają korzystanie ze zniżek w swoich punktach czy instytucjach, na terenie Gminy, są to:
- Pan Krzysztof Michajłow – Pizzeria Nowa Diabolica,
- Pani Barbara Opyd – Kuchnia Polska,
- Pani Ewa Antoniak - Salon Kosmetyczny Biomax,
- Pani Anna Świerczek i Pan Paweł Wroniak – Sklep AGD w Serocku,
- Pani Małgorzata Pruszyńska – Gabinet Kosmetyczny ODNOVA,
- Pani Izabela Świtek - Kwiaciarnia „Marzenie”,
- Pani Renata Mulik – Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku,
- Pani Danuta Brzezińska - Salon urody „ U Jagody”,
- Pan Jakub Kaznowski – Kwiaciarnia,
- Pan Bogusław Nalewajek – Delikatesy: Sklep Spożywczo- Przemysłowy w Karolinie,
- Pani Anna Krzyczkowska - Salon Fryzjerski Damsko-Męski „FIGARO”,
- Pan Marek Bąbolski - Serockie Inwestycje Samorządowe Sp. Z o.o., 13. Pani Katarzyna Tulin - Studio CAT FIT,
- Pani Agnieszka Wielechowska - Centrum Medycznego ”Goldenmed”,
- Pan Gerard Dziedzic – Restauracja &Hotel „Złoty Lin”,
- Pani Iwona Ciszkowska – Dom Handlowy „U Włada”, 4. Pani Małgorzata Bogusiewicz - Sklep Spożywczo - Przemysłowy w Jachrance.
Po części oficjalnej rozpoczął się Koncert Katarzyny Żak z zespołem pt. „Miłosna Osiecka”. Wokalistka zabrała gości w sentymentalną muzyczną podróż. Usłyszeliśmy liryczno - miłosny program z najnowszego albumu aktorki, która zaśpiewała m.in. „Małgośkę”, „Okularnicy", „Weselne dzieci", „Siedzę̨ w Mławie", „Miłości potrzebna jest epika”, „Sprzedam cię”.
Artystce towarzyszyli muzycy: Rafał Grząka – akordeonista, Hadrian Tabęcki – pianista i kompozytor, a na gitarze zagrał Piotr Malicki.
Całe wydarzenie zakończył poczęstunek zorganizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej reprezentowany przez Panią Annę Orłowską.
Pamiętajmy o osobach starszych są niezwykle ważną częścią naszej społeczności.
I jak mówił J. Paweł II:
„Starzenie się nie jest złem, któremu trzeba się podporządkować, jest powołaniem, na które trzeba umieć odpowiedzieć”.
Tango Argentyńskie
Po raz kolejny seroccy fani Tanga Argentyńskiego spotkali się w sali widowiskowej Centrum Kultury
i Czytelnictwa w Serocku. Podczas MILONGA czyli potańcówki tangowej, w dniu 29 października uczestnicy doskonalili krok podstawowy, figury parady, pasady, stylowe i eleganckie poruszanie się na parkiecie.
Ponadto spotkanie stało się okazją do interesujących rozmów, poznania nowych ludzi oraz ciekawą alternatywą spędzenia wolnego czasu.
O kolejnych spotkaniach będziemy informować Państwa na naszych stronach internetowych.
Muzyczny Podwieczorek - Kobiecym Głosem o Niepodległości
Uroczystości 103. Rocznicy Odzyskania Niepodległości
11 listopada 2021 r. w Serocku wspólnie świętowaliśmy Narodowe Święto Niepodległości.
Ten ważny dzień rozpoczęła o godzinie 9:00 sesja Rady Miejskiej w Serocku. Uroczyste przemówienia wygłosili Przewodniczący Rady Miejskiej w Serocku – Pan Mariusz Rosiński, Burmistrz Miasta i Gminy Serock – Pan Artur Borkowski oraz Starosta Legionowski – Pan Sylwester Sokolnicki.
Podczas sesji odbyła się również prelekcja dr. Mirosława Pakuły pt. „Józef Piłsudski – jego wyborem zawsze była Polska”.
Po wystąpieniach wręczono nagrody za wysokie osiągnięcia w dziedzinie kultury. Wyróżnienia otrzymały Panie Elżbieta Zapendowska i Anna Osmakowicz, które od 3 lat współpracują z Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku, prowadząc warsztaty dla dzieci i dorosłych w zakresie emisji głosu oraz zajęcia i grupy wokalne i teatralne. Nagrodzona została także Pani Paulina Prokop – drużynowa 13 Wodnej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Horn”, która od 9 lat organizuje liczne zajęcia takie jak: zbiórki, wyjazdy, biwaki, rajdy piesze i rowerowe, obozy letnie, zrzeszając wokół siebie harcerzy z naszej gminy.
Podczas sesji wręczono także dowody osobiste osobom, które w 2021 roku ukończyły osiemnaście lat, a na koniec uczennica CKiCz – Maja Szymańska zagrała na fortepianie utwór Fryderyka Chopina „Polonez g-mol”.
O godzinie 11:00 w kościele pw. ZNMP w Serocku odbyła się uroczysta msza święta z udziałem pocztów sztandarowych. Eucharystię rozpoczęto pieśnią „My, Pierwsza Brygada” odegraną na trąbce.
Przepiękna pogoda dodała tegorocznym obchodom Narodowego Święta Niepodległości wyjątkowego uroku. Na rynku licznie zgromadzili się mieszkańcy. W południe odbył się Apel Pamięci z udziałem Kompanii Honorowej CSŁiI, a pod tablicą upamiętniającą poległych i pomordowanych w walkach za Ojczyznę złożono wieńce i zapalono znicze. Dziedziniec ozdobiła długa flaga Rzeczypospolitej Polskiej, trzymana przez uczniów lokalnych szkół i harcerzy. Uroczystość zakończył pokaz broni i pojazdów wojskowych Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki.
Przedstawienie muzyczne "Kto dziś zginie w Starym Kinie?"
W sobotę, 13 listopada br. grupa Teatru Piosenki Elżbiety Zapendowskiej wystąpiła gościnnie w Hotelu Narvil Conference & Spa, w przedstawieniu muzycznym "Kto dziś zginie w Starym Kinie?".
Wspaniałe kreacje aktorskie i wokalne, rozbawiały i wzruszały publiczność, a przytulna domowa scenografia pozwoliła w mgnieniu oka przenieść się myślami do lat 20-tych XX w.
Gratulujemy kolejnego sukcesu!
Jesienny koncert poezji śpiewanej - Ars Poetica - Paweł Ruszkowski
Koncert "Muzyczne Zaduszki”
Program słowno - muzyczny "Na co my tu właściwie czekamy"
Sukcesy Podopiecznych z CKiCZ
W dniu 5 grudnia br. w Węgrowskim Ośrodku Kultury odbył się VIII Konkurs Fortepianowy „Jesień muzyka malowana”. W konkursie wzięli udział podopieczni z Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku zajmując wysokie miejsca w swoich kategoriach wiekowych.
Miło nam poinformować, że:
W Kategorii I
- Dorota Świniarska zajęła III miejsce,
- Iza Syper, Magdalena Wardzińska oraz Beata Waleszczyńska zdobyły wyróżnienia.
W Kategorii II
- Piotr Waleszczyński zdobył I miejsce,
- Karolina Palacz zdobyła wyróżnienie.
Serdecznie gratulujemy Laureatom oraz Instruktorom za tak wspaniałe przygotowanie dzieci.
Mikołajki 2021
Mikołajki to wyjątkowe święto dla dużych i małych dzieci. W Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku również obchodzone jest w niecodzienny sposób. I tak jak zawsze przygotowano moc atrakcji...
W sobotę 4 grudnia z dzieci miały możliwość udekorowania ogromnych pierniczków, kolorowym lukrem i różnymi ozdobami. Kolejnym punktem programu był spektakl pt. „Casting na świętego Mikołaja” przygotowany przez aktorów Teatru Jumaja. Po teatrzyku wybrany w castingu Mikołaj rozdawał dzieciom cukierki – można było również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Podczas warsztatów filmowych prowadzonych przez doświadczonych instruktorów z agencji marketingowej Dreampire uczestnicy zmierzyli się z techniką „slow montion”.
Wisienką na mikołajkowym torcie był koncert instrumentalistów – podopiecznych Centrum Kultury i Czytelnictwa. Uczniowie zaprezentowali przygotowane utwory na pianinie, skrzypcach, gitarze i perkusji.
Rozświetlenie serockiej choinki
„…Coraz bliżej Święta…” i właśnie z tej okazji w niedzielne popołudnie serocka choinka rozbłysła tysiącem światełek i ozdób. Tradycyjnie na rynek wjechali Mikołajowie, a następnie przechadzając się uliczkami, rozdawali dzieciom słodkości i prezenty.
W towarzystwie Mikołaja i Śnieżynki rozpoczęło uroczyste odliczanie.
Spotkanie umilił występ grup wokalnych z Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku.
Zespoły: Kantyczki, InCanto oraz Wesołe nutki pod kierunkiem instruktorów, przygotowały zróżnicowany i świąteczny repertuar.
Usłyszeliśmy m.in. takie utwory: „Uciekali, uciekali, „Kochany panie Mikołaju”, „Skrzypi wóz”, „Święta to czas niespodzianek”, itd.
Ponadto, harcerze przygotowali ciepłą, świąteczną herbatę oraz sprzedawali domowej roboty ciasta upieczone przez Rodziców. Wszystkie zebrane pieniążki zasiliły konto zbiórki: „Razem dla Martynki”.
Dziękujemy za Państwa obecność oraz osobom, które sprawiły, że ten wieczór był wyjątkowy.
Rozstrzygnięto Gminny Konkurs Plastyczny "Magia Świąt Bożego Narodzenia"
W dniu 14.12.2021 r. rozstrzygnięto Gminny Konkurs Plastyczny „Magia Świąt Bożego Narodzenia”.
Na konkurs nadesłano 77 prac z placówek wychowawczo – oświatowych z terenu Miasta i Gminy Serock.
Jury w składzie:
- Dorota Multan – przewodnicząca jury
- Hanna Strzałkowska – członek jury
- Marzena Pietkiewicz – członek jury
- Grażyna Jagas - członek jury
po dokładnym obejrzeniu prac oraz z uwzględnieniem regulaminu konkursu postanowiło przyznać nagrody następującym wykonawcom prac
w kategorii:
Przedszkole, klasy „0” SP
I miejsce – Zosia Posmyk, 6 lat, Samorządowe Przedszkole im. K. Hałabały w Serocku
II miejsce - Daria Gilert , 6 lat, Samorządowe Przedszkole im. K. Hałabały w Serocku
III miejsce - Blanka Jaszczura, 6 lat, Pracownia Działań Twórczych
wyróżnienie
Jakub Malinowski, 5 lat, Samorządowe Przedszkole im. K. Hałabały w Serocku
SP, kl. I – III
I miejsce – Eryk Kobyłecki, kl. III, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Kiełpińskiej
II miejsce – Jagoda Dziekańska, kl. III, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Kiełpińskiej
III miejsce – Hanna Popko, kl. III, Szkoła Podstawowa w Jadwisinie
wyróżnienie
Magda Skośkiewicz, kl. III, Szkoła Podstawowa w Jadwisinie
Basia Stachnik, kl. III Pracownia Działań Twórczych
Basia Bugaj, kl. III Pracownia Działań Twórczych
SP, kl. IV – VI
I miejsce – Aniela Musiał, kl. V, Szkoła Podstawowa w Jadwisinie
II miejsce – Sandra Nyga, kl. IV, Szkoła Podstawowa w Serocku
III miejsce – Zofia Mioduszewska, kl. V, Szkoła Podstawowa w Jadwisinie
wyróżnienie
Maja Drzewiecka, kl. V, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Kiełpińskiej
Jan Chełstowski, kl. V, Szkoła Podstawowa w Jadwisinie
Maciej Kwiatkowski, kl. V, Szkoła Podstawowa w Serock
SP, kl. VII-VIII
I miejsce – Amelia Jadacka, kl. VII, Szkoła Podstawowa w Serocku
II miejsce – Zuzanna Stolarska, kl. VIII, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Kiełpińskiej
III miejsce – Urszula Przybylska, VII, Szkoła Podstawowa w Serocku
wyróżnienie
Patryk Kobyłecki, kl. VII, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Kiełpińskiej
Na tym protokół zakończono.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz Laureatom.
Zapraszamy do serockiego Ratusza na pokonkursową wystawę prac.
Nagrody można odbierać w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku od 20 grudnia br.