W kręgu poetyckich uniesień.
W piątek 9 lutego 2018 roku w Bibliotece w Serocku spotkało się grono osób, którym nieobce są wzruszenia liryczne. Część z nich próbuje tworzyć coś własnego, inni lubią przysłuchiwać się z zaciekawieniem opowieściom tych, którym dane jest „ubrać w słowa” nurtujące ich w głębi duszy przeżycia i uczucia.
W takiej atmosferze zainaugurowano działalność Klubu Miłośników Poezji w Bibliotece w Serocku. Zebranych przywitał Dyrektor Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku Tomasz Gęsikowski, życząc, by inicjatywa rozszerzała się o coraz to nowych pasjonatów twórczości poetyckiej.
Następny wieczór z poezją odbędzie się w Klubie Aktywności Społecznej w Serocku przy ul. Kościuszki 8A w piątek 16 marca o godzinie 17.
Wieczór w Teatrze "Za rok o tej samej porze''
18 lutego sala CKiCz w Serocku wypełniła się po brzegi, a wszystko to za sprawą organizowanego po raz kolejny Wieczoru w Teatrze. Na zaproszenie Dyrektora Tomasza Gęsikowskiego na deskach sceny zagościła sztuka pt. „Za rok o tej samej porze ‘‘, w której główne role zagrali Olga Bończyk i Piotr Gąsowski w towarzystwie Zbigniewa Kozłowskiego.
Sztuka kanadyjskiego dramatopisarza Bernarda Slade`a z 1975 roku nie schodzi ze scen teatralnych na całym świecie, a Polsce nieprzerwanie od lat 80-tych. Spektakl jest dobrym materiałem na kameralny spektakl, stwarza możliwość zbudowania ciekawych postaci a przy tym zjednuje „zwyczajnością”.
Spektakl w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza zaczyna się efektownie: publiczność wchodzi do sali, na scenie w półmroku widzimy pokój w pensjonacie i łóżko z potarganą pościelą, a w nim Doris( w roli Olga Bończyk) - gospodynię domową , mężatkę i matkę trojga dzieci z Oakland oraz pośpiesznie ubierającego się George`a ( Piotr Gąsowski) - żonatego księgowego z New Jersey. Ona to człowiek sukcesu, jej mąż okazuje się nieudacznikiem. On bywa zmęczony domem i dziećmi, jego żona coraz bardziej przypomina pozbawioną fantazji perfekcyjną panią domu. Spotykają się przypadkowo i zakochują się w sobie, jednak w pewnym momencie z jakiś przyczyn nie zdecydowali się być ze sobą w pełni . Para dogaduje się tak dobrze, że postanawiają spotkać się za rok o tej samej porze w tym samym miejscu, a później jeszcze raz i jeszcze raz. I tak przez kilkadziesiąt lat, a nam przyszło z perspektywy widza śledzić ten romans. Obserwowaliśmy, jakie zmiany zachodzą w życiorysach bohaterów i jak wzajemnie uczestniczą w swoich niedolach, mimo, że widują się tylko raz do roku. Może lepiej smakuje to, co mamy tylko od czasu do czasu? Czy widując się raz w roku można stworzyć prawdziwą relację miłosną? Historia Doris i George`a wskazuje na to że i owszem.
W przerwie zaprosiliśmy widzów do bufetu teatralnego na kawę, herbatę i zimne napoje, które serwował nasz Partner - Restauracja Złoty Lin.
Tym spektaklem żegna się z Państwem dyrektor Tomasz Gęsikowski, dziękując za stałą obecność na wszystkich wydarzeniach kulturalnych.
Tam pewnie nigdy nie dotrę - chyba, że z książkami Jacka Pałkiewicza.
Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku cyklicznie zaprasza ciekawe osobistości, aby porozmawiać o książkach ich autorach czy bohaterach. Tym razem, w czwartek 22 lutego, w ramach cyklu „Spotkania z książką”, gościliśmy Jacka Pałkiewicza, słynnego podróżnika, reportera i trenera survivalu.
Podczas prezentacji zdjęciowej podróżnik opowiedział o swoich historiach z przeróżnych zakątków świata. Mogliśmy usłyszeć o serii wielkich wypraw i niezwykłych wędrówkach wzdłuż źródła Amazonki czy wyprawie po Atlantyku w pojedynkę.
Ach, gdzież on nie był... pustynie, dżungle, bieguny zimna i ciepła, rwące rzeki, oceany, niebotyczne góry. Eksplorator to nie tylko podróżnik - szuka białych plam na naszym globie. Odbył podróże, w których bez przerwy sprawdzał samego siebie. Nie raz... zmagał się z siłami natury.
W drugiej części spotkania Pan Jacek opowiedział jak zrodził się pomysł napisania ostatniej książki "Dubaj. Prawdziwe oblicze”. Podczas wspólnych wakacji z żoną, zapomniał o rocznicy ślubu, a na kolejną obiecał jej miesiąc w podróży właśnie do Dubaju. Warunki pobytu w Emiratach odbiegają od tych, do których globtroter był przyzwyczajony, ale pławienie się w luksusie, było wyrazem kompromisu i miłości do Lindy. Za chwilę jednak uczestnicy spotkania doświadczyli wielkiego kontrastu. Za kulisami widoczne są: brak swobód obywatelskich, represje i niewolnicze warunki pracy najemnych robotników - mówił Jacek Pałkiewicz, a na dowód pokazał liczne zdjęcia.
Jacek Pałkiewicz to interesujący i charyzmatyczny człowiek, który na uczestnikach spotkania zrobił wrażenie. Po zakończeniu prezentacji posypało się wiele pytań. Uczestników nurtowały problemy związane z podróżami: Jak się do niej dobrze przygotować? , a także: Gdzie jeszcze najbardziej chciał by się udać?. Chyba nie ma takiego miejsca. Nic nie odkładam na później. Teraz zostały mi miejsca, które mógłbym zobaczyć - żartował Pan Jacek.
Na zakończenie był również czas na zakup książek, autografy i wspólne zdjęcia. Miło było patrzeć jak na koniec spotkania do naszego gościa podchodzili także najmłodsi.
Jedna z książek zadedykował czytelnikom Biblioteki w Serocku i można już ją wypożyczać, do czego serdecznie zachęcamy.
Na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Spotkania z książką” zapraszamy już 14 marca. Naszym gościem tym razem będzie aktor Marcin Rychcik, autor biografii Romana Wilhelmiego.
Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym
Zapraszamy dzieci i młodzież z terenu Miasta i Gminy Serock do udziału
w Gminnym Konkursie Plastycznym "Motyw Wielkanocny".
Pamiętajmy o młodych bohaterach Drugiej Konspiracji
W czwartek 1 marca 2018 roku z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
dr Artur Bojarski przedstawił licznie zgromadzonej młodzieży prelekcję multimedialną „Między Legionowem a Pułtuskiem. Młodzi bohaterowie Drugiej Konspiracji”. Na wstępie prelegent podkreślił, że w roku 1945, mimo zakończonej wojny z Niemcami, w Polsce lasy były pełne uzbrojonych pododdziałów poakowskich, stawiających bardzo twardy opór próbom zniewolenia społeczeństwa przez władze prosowieckie. Szczególną uwagę poświęcił historyk gimnazjalistom, pochodzącym z naszych okolic, tworzącym struktury konspiracyjne w Legionowie i w Pułtusku. Henrykowi Zwalińskiemu, który związany był z legendarną grupą partyzancką po 1945 roku. Wspomniał także serocczanina Artura Maciejewskiego
z inicjatywy którego powstała młodzieżowa Grupa Operacyjna AK, zachęcając do korzystania z opracowań dr. Sławomira Jakubczaka. Z kolei legionowianin Marian Krawieczyński zorganizował Organizację Młodzieżową AK „Przyszłość Polski”.
Dr Bojarski opisał okrutny los młodych konspiratorów w katowni Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa na warszawskiej Pradze, przy ul. Sierakowskiego.
Prelekcję zakończyła prezentacja odręcznego listu Mariana Krawieczyńskiego, w którym pisał: „Dumny jestem i cieszę się, że dane było walczyć o Wolną Polskę”.
Spotkanie w Sali Widowiskowej było kolejnym, organizowanym w Centrum Kultury
i Czytelnictwa w Serocku, przedsięwzięciem edukacyjnym z serii „Spotkanie z historią”.
"Święta polskie" według Kabaretu Jurki
W niedzielny wieczór do CKiCz w Serocku zawitał kabaret JURKI. Czwórka scenicznych indywidualności. Doskonale potrafią nawiązać kontakt z publicznością. Dynamiczni, śmieszni, z dobrym tekstem i dużą dawką improwizacji.
JURKI tworzą: Agnieszka Marylka Litwin, Wojtek Kamiński, Przemysław Sasza Żejmo, Marek Litwin.
Święta mają to do siebie, że zawsze się kończą. Czasem kończą się ot tak, po prostu. Innym razem, tak jak zwykle. A czasem kończy je jakaś głębsza refleksja albo wymiana zdań, czynów, pieniędzy, a nawet i żon. Warto świętować, bo zawsze możemy się czegoś nauczyć. Jak zrobić orła w śmietanie? O czym rozmawiać nad grobem? I co robi ninja w jasełkach? Przy naszym stole każdy znajdzie dla siebie dodatkowe nakrycie.
„Święta polskie” - to najnowszy program kabaretu JURKI. Zapraszamy do świętowania przy suto zastawionym programie z kabaretem Jurki. Kabaret Jurki to jeden z filarów tzw. Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego, znany fanom kabaretu z kultowego serialu improwizowanego Spadkobiercy (Agnieszka "Marylka" Litwin Sobańska w roli Harriet oraz Znany Wojtek Kamiński w roli Kena).Czwórka scenicznych indywidualności,od lat współpracująca ze sobą, doskonale umiejąca odczuć potrzeby publiczności. Kabaret Jurki czerpie także z tematów literackich, przetwarzając je za pomocą nieco absurdalnego poczucia humoru. Artyści tego kabaretu lubią bawić się formą, choć ich programy pozostają w sferze tzw. tradycyjnego kabaretu - na scenie przeplatają się skecze, pełne najróżniejszych bohaterów i szaleńczych zwrotów akcji, komiczne piosenki, monologi, a także elementy improwizacji.
To była naprawdę dobra zabawa. Czekamy z niecierpliwością na kolejny ich program.
41. Konkurs Recytatorski "Warszawska Syrenka" - eliminacje gminne
15 marca 2018r. godz. 10.00 odbędą się gminne eliminacje 41. Konkursu Recytatorskiego "Warszawska Syrenka"
Istotą Konkursu jest pobudzanie aktywności artystycznej, ujawnianie młodych talentów recytatorskich, ale również wyrobienie nawyku czytania, rozwój czytelnictwa i popularyzacja literatury. W Konkursie biorą udział uczniowie klas 0 – VIII szkoły podstawowej oraz wszystkich klas gimnazjum.
Wszystkich uczestników prosimy o przybycie odpowiednio wcześniej przed godz. 10.00
Wręczenie nagród oraz dyplomów laureata odbędzie się na zakończenie po przesłuchaniu wszystkich uczestników.
Kolejność prezentacji ..
Koncert z okazji Dnia Kobiet
Dawniej goździki i rajstopy, dzisiaj tulipan, czekoladki czy intrygujący upominek.
8 Marca, Dzień Kobiet to nie tylko okazja aby obdarować kobietę wyjątkowym prezentem, ale również idealna forma wyrażenia wdzięczności, szacunku oraz uwielbienia.
Już jak co roku Burmistrz Miasta i Gminy Serock oraz Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku zaprosiło mieszkanki miasta
i gminy na niezwykły koncert z okazji Dnia Kobiet, na który Panie odpowiedziały liczną obecnością.
Z tej okazji Wice Burmistrz Miasta i Gminy pan Józef Zając złożyć życzenia wszystkim Paniom oraz wręczył kwiaty wybrance
z publiczności, zapowiadając iż każda pani poczuje się tego wieczoru wyjątkowo i nie wyjdzie bez pachnącej niespodzianki.
Tym razem na serockiej scenie zagościła Anna Żebrowska, która w piosenkach Anny Jantar oraz Ireny Jarockie przeniosła nas do lat 70, 80. Usłyszeliśmy takie szlagiery jak: „Odpływają kawiarenki”, „Staruszek świat”, „Tyle słońca w całym mieście”, „Niech tańczą nasze serca”.
Pani Ania śpiewa od dzieciństwa, jako 11-latka postanowiła, że ze swoją muzyczną pasją zwiąże się na całe życie i jest temu wierna po dziś dzień. Dziennikarka Maria Szabłowska w wywiadzie dla Super Expresu powiedziała: „skoro ludzie przychodzą na koncerty Anny Żebrowskiej, to znaczy, że są one potrzebne”.
Piosenkarka swoimi występami poprzedzała koncerty takich gwiazd jak: Violetta Villas, Zbigniew Wodecki, Maryla Rodowicz, Budka Suflera, Czerwone Gitary. Jej autorskie utwory były prezentowane na antenie Polskiego Radia Wrocław. Aktualnie Annę Żebrowską można usłyszeć w cotygodniowej audycji I Programu Polskiego Radia „Noc z Jedynką” prowadzonej przez Kazimierza Kowalskiego.
Pani Ania swoim uroczo – delikatnym, wręcz słowikowym śpiewem porwała publiczność i zachęciła do wspólnego świętowania.
Nasz gość z delikatnością motyla jak w tej piosence „Motylem jestem” poruszała się po scenie.
To był przepiękny widok i radość widzieć tyle uśmiechniętych twarzy naszych drogich Pań.
Dziękujemy za tak miłą inicjatywę organizatorów. Pamiętajmy! Kobiety są pięknem i miłością, darem bez którego mężczyzna nie może istnieć, o czym mówi polskie przysłowie:
„Z kobietami wielka bieda, lecz bez kobiet żyć się nie da.”
Zapraszamy Państwa na najbliższe wydarzenia organizowane przez Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku. Już w najbliższą środę odbędzie się spotkanie z Marcinem Rychcikiem, spotkanie biograficzne o Romanie Wilhelmi. Do zobaczenia w Klubie Aktywności Społecznej 14 marca o godz. 18:00.
Gminne Elimninacje 41. Konkursu Recytatorskiego "Warszawska Syrenka"
W dniu 15.03.2018r. w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbyły się Gminne Eliminacje 41. Konkursu Recytatorskiego WARSZAWSKA SYRENKA.
Uczestników tegorocznego konkursu przywitała Dyrektor Centrum Kultury i Czytelnictwa - Pani Renata Mulik gratulując uczestnikom z dotarcia do etapu gminnego, co jest już nagrodą sama w sobie. Życzyła uczestnikom szczęścia podczas prezentacji.
W tegorocznym Jury zasiedli aktorzy prof. dr hab. Stanisław Górka, Izabella Bukowska-Chądzyńska oraz Tomasz Gęsikowski. Spotkanie przebiegło w miłej, serdecznej atmosferze, każdy uczestnik wraz z gratulacjami otrzymał dyplom, słodkości i zakładkę do książki. Laureaci oraz osoby wyróżnione otrzymały nagrody książkowe i dyplomy oraz na zakończenie spotkania cenne wskazówki od Jurorów do dalszych prezentacji. Natomiast osoby przygotowujące dzieci i młodzież otrzymały od Pani dyrektor specjalne podziękowania także w formie dyplomów. Cenne merytoryczne uwagi Jurorów, zaowocują w przyszłości możliwością jeszcze lepszych prezentacji podopiecznych.
Protokół z obrad Jury
W dniu 15.03.2018r. w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku odbyły się Gminne Eliminacje
41. Konkursy Recytatorskiego WARSZAWSKA SYRENKA.
Do etapu gminnego zgłoszono 20 osób z placówek Oświatowo Wychowawczych Miasta i Gminy Serock.
Komisja w składzie:
- prof. dr hab. Stanisław Górka - aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, producent, reżyser, pedagog, nauczyciel emisji głosu - przewodniczący Jury
- Izabella Bukowska – Chądzyńska – Absolwentka warszawskiej PWST. Aktorka teatralna, filmowa - członek Jury
- Tomasz Gęsikowski - Absolwent warszawskiej PWST. Aktor teatralny i filmowy, reżyser - członek Jury
po przesłuchaniu wszystkich uczestników, Jury wyłoniło laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych, którzy będą reprezentować gminę w eliminacjach powiatowych.
W kategorii szkoła podstawowa, kl. I-III
Laureat
Julia Kaczyńska , kl. II Szkoły Podstawowej Im. Witolda Zglenickiego z Woli Kiełpińskiej
z wierszem Jana Brzechwy „Pchła Szachrajka”;
Laureat
Aleksandra Żurawska, kl. III Szkoły Podstawowej Im. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie z wierszem Jana Brzechwy „Pchła Szachrajka”;
W kategorii szkoła podstawowa, kl. IV-VI
Laureat
Jakub Kołak, kl. VI Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Zegrzu
z wierszami: Jana Brzechwy „Bunt anioła”, Artura Oppmana „Orlątko”;
Laureat
Wiktor Jasiński, kl. V Szkoły Podstawowej im. Jerzego Szaniawskiego
z wierszami: Ludwika Jerzego Kerna „Osioł i lustro”, Jonasza Kofty „Trzeba marzyć”;
W kategorii szkoła podstawowa kl. VII-VIII i gimnazjum
Laureat
Natalia Topczewska, kl. II Gimnazjum przy Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Serocku
z wierszami: Bolesława Leśmiana „We śnie”, Stanisława Barańczaka „ Drogi kąciku porad”;
Laureat
Katarzyna Sukiennik, kl. III Gimnazjum przy Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Serocku
z wierszami: Ewy Lipskiej „ Coś musiało się stać”, Andrzeja Kotańskiego „Mój stan jest stabilny” ;
Ponadto przyznano wyróżnienia i nagrody specjalne:
Lena Wasążnik, kl. II ze Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Zegrzu
za recytacje wiersza Wandy Chotomskiej „Kurcze Blade”;
Małgorzata Ulatowska, kl. V ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Serocku
za recytacje wierszy: Danuty Wawiłow „Daktyle”, Michała Błażejewskiego „Chodziła Matka Boska po świecie”;
Melania Aniszewska, kl. IV ze Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Zegrzu za recytacje wierszy: Danuta Wawiłow „Rupaki”, Joanna Kulmowa „Nie wyrastaj z marzeń”;
Marta Trawczyńska, kl. VII ze Szkoły Podstawowej im. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie za recytacje wierszy: Mieczysław Braun „ Uchodźcy”, Joanna Kulmowa „Nie wyrastaj z marzeń”;
Na tym protokół zakończono
Marcin Rychcik o Romanie Wilhelmim z cyklu Spotkanie z Autorem
W dniu 14 marca w ramach cyklu spotkań autorskich mieliśmy zaszczyt gościć - MARCINA RYCHCIKA - wyjątkowo uzdolnionego aktora oraz muzyka, jak również, co tego dnia było najważniejsze - autora biografii Romana Wilhelmiego. Marcin Rychcik debiutował w musicalu Metro. Szerszej publiczności znany jest z roli Jima Morrisona, którą grał do niedawna w Teatrze Rampa w Warszawie. Oprócz swojej pasji aktorskiej realizuje się również jako muzyk, śpiewając w zespołach rockowych Talath Dirnen oraz The Ball.
Podczas spotkania opowiadał głównie o trudach związanych z podjęciem się wyzwania stworzenia biografii ikony polskiego kina i teatru, którego sam osobiście nigdy nie poznał.
Jak sam zaznaczył - znajomi mieli wątpliwości czy da radę napisać pracę o tak kontrowersyjnym artyście. Przecież jest tyle świetnych osób, legend o których mógłby napisać, nie musząc się tak starać, wyszukiwać, gdyż wszystko podane jest na tacy, wystarczy tylko wyciągnąć rękę. Jednak wyjątkowy talent i niezapomniane kreacje aktorskie, takie jak Stanisław Anioł, Nikodem Dyzma czy Olgierd Jarosz w filmie Czterej Pancerni i Pies, sprawiły, że nie wyobrażał sobie innego tematu swojej pracy magisterskiej na wydziale filologii polskiej U.W., która dała początek wydanej w 2004 roku książki pt. „Roman Wilhelmi. I tak będę wielki”. Nie spoczywając na laurach i szukając nowych faktów z życia Romana Wilhelmiego w 2015r. pojawiło się drugie wydanie książki, w której autorowi udało się pokazać wyjątkową postać bez zbędnych upiększeń.
Roman Wilhelmi gdyby żył, byłby dzisiaj laureatem wszelkich możliwych nagród, postacią szalenie medialną. Dzisiaj czułby się jak ryba w wodzie. Miał szeroki gest. Kiedy wszyscy przeliczali pieniądze, on je wydawał. Nie kalkulował, chciał żyć, żyć, żyć. To straszna niesprawiedliwość, że los go zabrał. Miał poczucie nieśmiertelności. Przy swoim ogromnym temperamencie nie wkalkulował tego, że można umrzeć. Mawiał: „ I tak będę wielki”.
Było nam bardzo miło gościć tak wybitnego aktora, a przede wszystkim wspaniałego pisarza, a i muzyka, po prostu wszechstronnie uzdolnionego człowieka.
Dziękujemy serdecznie autorowi, ale i publiczności którą mogliśmy gościć. Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach autorskich.
Wieczór poezji w Serocku
W piątek 16 marca 2018 roku z inicjatywy Klubu Miłośników Poezji odbyło się kolejne spotkanie poświęcone utworom lirycznym poetów rosyjskich. Uczestnicy marcowego wieczoru poezji deklamowali wiersze m. in. Michaiła Lermontowa, Osipa Mandelsztama, Aleksandra Puszkina i Anny Achmatowej. W języku rosyjskim słuchano znakomitych recytacji Pani Elżbiety Galuhn. Te same utwory deklamowano również w tłumaczeniach na język polski. W przypadku liryku „Skrzypek Hercowicz” Osipa Mandelsztama można było również wysłuchać z nagrania adaptacji wokalnej Ewy Demarczyk. Podczas wieczoru niektórzy z jego uczestników zaprezentowali własne próby twórczości poetyckiej.
Następny wieczór z poezją, na który zaprasza CKiCz w Serocku odbędzie się w siedzibie Klubu Aktywności Społecznej w Serocku przy, ul. Kościuszki 8A w piątek 20 kwietnia 2018 roku
o godzinie 17.00. Z racji przypadającej w kwietniu kolejnej rocznicy katyńskiej miłośnicy poezji zadumają się nad utworami, poświęconymi pamięci o Katyniu.
Gminny Konkurs plastyczny pt. „Motyw Wielkanocny" rozstrzygnięcie konkursu
Zapraszamy do obejrzenia wystawy pokonkursowej gminnego konkursu plastycznego pt. „Motyw Wielkanocny”. Jego organizatorem, jak co roku, było Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku. Wyeksponowane w serockim ratuszu dzieła przedszkolaków i uczniów szkół z terenu gminy budzą zachwyt swą pomysłowością i precyzją wykonania.
Rozdanie nagród odbędzie się w dn. 28.03.2018r. o godz. 14.30 w serockim Ratuszu.
PROTOKÓŁ
W dniu 20.03.2018r. rozstrzygnięto Gminny Konkurs Plastyczny „MOTYW WIELKANOCNY”
Do konkursu nadesłano 80 prac z placówek wychowawczo – oświatowych z terenu Miasta i Gminy Serock.
Jury w składzie:
- Prof. ASP dr hab. Anna Sławkowska - Rode –wydziale Architektury Wnętrz, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie -Przewodnicząca Jury.
- Monika Parzonko - Instruktor ds. Kultury w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku- Członek Jury.
- Renata Mulik – Dyrektor Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku- Członek jury.
Po dokładnym obejrzeniu prac i uwzględnieniu regulaminu konkursu postanowiło przyznać nagrody następującym wykonawcom prac w kategoriach:
od 3 do 5 r.ż.
- Jaś Szczepańczyk –Zespół Szkolno- Przedszkolny z Woli Kiełpińskiej
- Zlata Apanasenko - Zespół Szkolno- Przedszkolny z Woli Kiełpińskiej
- Ula Suska - Zespół Szkolno- Przedszkolny z Woli Kiełpińskiej
Wyróżnienia:
Olimpia Suska - Zespół Szkolno- Przedszkolny z Woli Kiełpińskiej
od 6 do 8 r.ż.
- Igor Kosewski - Zespół Szkolno- Przedszkolny z Woli Kiełpińskiej
- Dominika Kopczyńska- Szkoła Podstawowa w Serocku
- Julia Karczmarczyk - Zespół Szkolno- Przedszkolny z Woli Kiełpińskiej
Wyróżnienia:
Nina Stańczak - Szkoła Podstawowa w Serocku
Szymon Litkie - Zespół Szkolno- Przedszkolny z Woli Kiełpińskiej
Alan Bettin - Zespół Szkolno- Przedszkolny z Woli Kiełpińskiej
Anna Siarkowska - Szkoła Podstawowa w Serocku
od 9 do 11 r.ż.
- Paulina Kochanowska – Szkoła Podstawowa w Zegrzu
- Oliwia Makowska - Szkoła Podstawowa w Serocku
- Julia Tkaczyk - Zespół Szkolno- Przedszkolny z Woli Kiełpińskiej
Wyróżnienia:
Marta Piórkowska - Zespół Szkolno- Przedszkolny z Woli Kiełpińskiej
Karolina Płochocka – Szkoła Podstawowa w Zegrzu
Zofia Mioduszewska – Szkoła Podstawowa w Jadwisinie
od 12 do 16 r.ż.
- Jakub Cielenkiewicz – Szkoła Podstawowa w Serocku
- Anna Krajewska - Szkoła Podstawowa w Jadwisinie
- Paulina Brzostek - Szkoła Podstawowa w Zegrzu
Wyróżnienie:
Aleksandra Fredlik – Szkoła Podstawowa w Serocku
Karolina Smykla - Szkoła Podstawowa w Serocku
Wręczyliśmy nagrody laureatom Gminnego Konkursu Plastycznego "Motyw Wielkanocny"
W dniu 28.03.2018r, w serockim ratuszu, zastępca burmistrza Pan Józef Zając, w towarzystwie dyrektor Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku Pani Renaty Mulik, wręczyli nagrody i dyplomy laureatom Gminnego Konkursu Plastycznego „Motyw Wielkanocny”. Na konkurs nadesłano 80 prac z placówek wychowawczo – oświatowych z terenu Miasta i Gminy Serock.
Jury w składzie:
- Prof. ASP dr hab. Anna Sławkowska - Rode –wydziale Architektury Wnętrz, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie -Przewodnicząca Jury.
- Monika Parzonko - Instruktor ds. Kultury w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku- Członek Jury.
- Renata Mulik – Dyrektor Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku- Członek jury.
Po dokładnym obejrzeniu prac i uwzględnieniu regulaminu konkursu postanowiło przyznać nagrody następującym wykonawcom prac w kategoriach:
od 3 do 5 r.ż.
- Jaś Szczepańczyk –Zespół Szkolno- Przedszkolny z Woli Kiełpińskiej
- Zlata Apanasenko - Zespół Szkolno- Przedszkolny z Woli Kiełpińskiej
- Ula Suska - Zespół Szkolno- Przedszkolny z Woli Kiełpińskiej
Wyróżnienia:
Olimpia Suska - Zespół Szkolno- Przedszkolny z Woli Kiełpińskiej
od 6 do 8 r.ż.
- Igor Kosewski - Zespół Szkolno- Przedszkolny z Woli Kiełpińskiej
- Dominika Kopczyńska- Szkoła Podstawowa w Serocku
- Julia Karczmarczyk - Zespół Szkolno- Przedszkolny z Woli Kiełpińskiej
Wyróżnienia:
Nina Stańczak - Szkoła Podstawowa w Serocku
Szymon Litkie - Zespół Szkolno- Przedszkolny z Woli Kiełpińskiej
Alan Bettin - Zespół Szkolno- Przedszkolny z Woli Kiełpińskiej
Anna Siarkowska - Szkoła Podstawowa w Serocku
od 9 do 11 r.ż.
- Paulina Kochanowska – Szkoła Podstawowa w Zegrzu
- Oliwia Makowska - Szkoła Podstawowa w Serocku
- Julia Tkaczyk - Zespół Szkolno- Przedszkolny z Woli Kiełpińskiej
Wyróżnienia:
Marta Piórkowska - Zespół Szkolno- Przedszkolny z Woli Kiełpińskiej
Karolina Płochocka – Szkoła Podstawowa w Zegrzu
Zofia Mioduszewska – Szkoła Podstawowa w Jadwisinie
od 12 do 16 r.ż.
- Jakub Cielenkiewicz – Szkoła Podstawowa w Serocku
- Anna Krajewska - Szkoła Podstawowa w Jadwisinie
- Paulina Brzostek - Szkoła Podstawowa w Zegrzu
Wyróżnienie:
Aleksandra Fredlik – Szkoła Podstawowa w Serocku
Karolina Smykla - Szkoła Podstawowa w Serocku
Serdecznie gratulujemy laureatom i zapraszamy na wielkanocną wystawę do ratusza.
WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH !
Wiosenna przerwa świąteczna: od 29 marca do 3 kwietnia
Biblioteka czynna do piątku 30 marca
TERAPIA ŚMIECHEM
Śmiech i uśmiech to bramy i furtki, przez które do człowieka wkrada się wiele dobra." Christian Morgenstern
Śmiech ma zbawienny wpływ nie tylko na psychikę. Jak mawiają w zdrowym ciele zdrowy duch. Śmiech jest lekarstwem na wiele dolegliwości. Warto się śmiać i zarażać tym śmiechem innych. Jeżeli nasze życie pełne jest napięć i złych emocji terapia śmiechem jest wtedy najlepszym lekarstwem.
Na sobotnich warsztatach w Centrum Kultury i Czytelnictwa w Serocku gościliśmy wiele osób chcących poczuć uzdrawiające efekty śmiechu. Terapia śmiechem czyli Joga śmiechu to połączenie ćwiczeń wywołujących śmiech z ćwiczeniami oddechowymi, oklaskami, uzupełnione radosnymi okrzykami i na zakończenie ćwiczeniami relaksacyjnymi. To najprostszy rodzaj jogi, który nie wymaga specjalnego przygotowania ani dobrej kondycji fizycznej. Pozwala za to na wyzwolenie pozytywnej energii, bo śmiech na zawołanie, ma tak samo zbawienny wpływ na nasz organizm jak ten naturalny. Warsztaty te z niesamowitą energią i humorem poprowadziła Karin Lesiak - trenerka jogi śmiechu. Uczestnicy wychodzili z zajęć uśmiechnięci i zadowoleni.
Dla tych którzy czują niedosyt, mamy dobrą wiadomość. Już wkrótce będziecie mogli przyjąć kolejną dawkę śmiechu podczas cyklicznych warsztatów sesji jogi śmiechu.
Światowy Dzień Książki dla Dzieci
2 kwietnia przypada rocznica urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Tego dnia obchodzimy również Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, kiedy bardziej niż zwykle wspieramy czytanie najmłodszym i celebrowanie zwyczaju wspólnej lektury. Jest to szczególny dzień , więc nie mogło zabraknąć spotkania z naszymi najmłodszymi odbiorcami.
Centrum Kultury i Czytelnictwa w dniu 7 kwietnia zaprosiło do naszej biblioteki najmłodszych na przygodę z książką. By móc przekroczyć próg naszej biblioteki ,przybyłym gościom zostały wręczone przepustki uprawniające do wejścia w cudowny świat bajki. – książki.
Oglądając pełne humoru rysunki, dzieci poznały zalety czytania, a my zdradziliśmy im tajemny „sposób na połykanie książek, nawet jeśli nie lubi się czytać”, co bardzo je rozbawiło.
Następnie przeczytaliśmy krótkie fragmenty i opowiedzieliśmy o wybranych przez nas książkach. Chcieliśmy, aby każde dziecko poczuło się WYJĄTKOWO i samo wybrało interesujący je tytuł. Książki, które najbardziej przypadły dzieciom do gustu to: „Idol. Maria Skłodowska-Curie”, „Ale auta – odjazdowe historie samochodowe”, „Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków”, „Bon czy ton – savoir-vivre dla dzieci” i to do nich wykonały, pracując w grupach, piękne kolaże. Najmłodsze dzieci pokolorowały obrazki związane z treścią prezentowanych książek.
Po chwili relaksu, z wcześniej przygotowanych przez nas elementów, dzieci wykonały zakładki do książek w kształcie latawca z ruchomymi oczami.
Duże zainteresowanie wzbudziła książka „Gry i zabawy z dawnych lat”, z której nauczyliśmy się jak z guzika i sznurka wykonać świetną zabawkę, zwaną dawniej „fruczką” lub „bączkiem”.
Trwające dwie godziny spotkanie zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem. Rozdaliśmy „magiczne ciasteczka” z przesłaniami dla czytelnika, z których dzieci najbardziej zapamiętały: „Nigdy nie zgubisz pilota do książki!”. Wszyscy zapewniali, że chętnie do naszej biblioteki wrócą. Mamy nadzieję, że dzieciaki polubią książki i czytanie. Serdecznie wszystkich zapraszamy!
Seroccy bibliotekarze